פלילים וגירושין - לא מה שחשבתם

נכתב על ידי עו"ד אמיר ברכה ב 18/01/2018 11:36:33.

עו"ד אמיר ברכה על ההבדלים בין תיק פלילי רגיל לבין תיק פלילי שנפתח אגב הליכי גירושין

couple fight
אילוסטרציה

ישנו פתגם עממי שאומר כך: "לפני שאתה בודק עם מי אתה עתיד להתחתן, תבדוק טוב ממי אתה עלול להתגרש".

אין חולק, כי מדובר כיום באחד הנושאים הכאובים ביותר בחברה הישראלית: שני אנשים שקשרו את חייהם יחד במטרה להקים בית, ובשלב מסוים יחסיהם עלו על שרטון. הם מתחילים בהליך גירושין, ועל מנת למנף את התיק - מפעילים כנגד בן הזוג לשעבר את רשויות החוק, בתלונות בגין התנהגויות פליליות כגון אלימות כלפי בן הזוג או הילדים. טיפלתי אף במקרים בהם בן הזוג הואשם בסחר בסמים. והחמור מכל – היו גם תלונות על עבירות מין.

האסטרטגיה בתיקים פליליים מסוג זה הינה שונה בתכלית מאשר הליכים פליליים רגילים, שכן לכל פעולה/החלטה שתתקבל יש משמעות כפולה. לגבי ההליך הפלילי והמשמעויות הנובעות ממנו: העונש ככל שייגזר; הרישום פלילי (אשר יכול לגרום לפגיעה במציאת עבודה ועוד); והפגיעה בשם הטוב.

ההשלכות לתיק הגירושין: פגיעה ביכולת לנהל גישור מעמדה שוויונית; התערבות שירותי הרווחה; משמורת על הילדים; בכללי - היחס הבלתי השוויוני לו יזכה הצד אשר כנגדו עומד ההליך הפלילי.

אדם נורמטיבי אשר זה לראשונה מסתבך בפלילים, מעוניין בראש ובראשונה להסיר את הגיבנת הזו ולסיים את ההליכים מהר ככל הניתן. הוא עלול להתפתות להודות במעשה שהוא לא ביצע, אך "חמור פחות" מזה המיוחס לו בכתב האישום, מבלי להבין שיש למעשיו השפעה ישירה על הליך הגירושין.

divorce

חישבו על זה: איזה שופט יעניק משמורת משותפת לאדם שהודה באלימות? יותר מכך: השופט אף עלול לקבוע כי המפגשים בין "ההורה העבריין" לילדיו יתקיימו במרכזי-קשר של הרווחה. מדובר אם כך במלחמה בת מספר חזיתות - אשר יש לנהל אותה בחוכמה. אי לכך, על עורך הדין המטפל בהליך הפלילי, וזה המטפל בהליכי הגירושין, לפעול יחד ולגבש אסטרטגיה נכונה עבור המקרה הספציפי, על מנת להשיג את המטרה הרצויה.

אני רוצה לספר על שני תיקים מיני רבים בו משרדנו מטפל.

אב ל-10 ילדים מהמגזר החרדי, ללא כל עבר פלילי, אשר במסגרת הליכי גירושין פנתה גרושתו למשטרת ישראל והגישה כנגדו תלונה בגין אלימות מתמשכת בת מס' שנים כלפיה. לא למותר לציין כי האם נוטלת כדורים פסיכיאטריים באופן קבוע ודווקא היא זו שנקטה באלימות קשה כלפי הילדים בזמן שהאב לא היה בבית.

לאחר חקירה לא ממצה במשטרה - בה סיפר האב על עובדת היות אשתו חולה פסיכיאטרית המטופלת בכדורים, הוא נשלח לבלות לילה בבית המעצר. למחרת הובא לדיון בהארכת מעצרו.

הילדים, שלא סיפרו עד כה לאף אחד על האלימות, נחקרו גם הם למחרת האירוע, וסיפרו את האמת, אשר שונה כמזרח ומערב מתלונתה של האם. אף על פי כן, המשטרה ביקשה הארכת מעצר נוספת! של האב.

לא אשאיר אתכם במתח. במהלך דיון המעצר ננזפה המשטרה על ידי בית המשפט, והאב - שאמנם הורחק מביתו - שוחרר בערבות.

לא למותר לציין כי הגרושה פנתה פעמים נוספות למשטרה, אך הפעם עורך דין התערב באופן מיידי ולאחר חקירות קצרות, האב שוחרר.

כיום, במסגרת הליכי הגירושין עובד משרדנו בשיתוף פעולה מלא מול משרד עורך דין המייצג את האב, על מנת למזער את הנזקים שנבעו ממעצר השווא, ועל מנת שתיק החקירה לא יהפוך לכתב אישום.

od bracha amir 195 210   
 הכותב, עו"ד אמיר ברכה   

דוגמא נוספת...

זוג ממרכז הארץ, הורים לארבעה, הבעל איש הייטק והגברת עובדת במשרד ממשלתי. במסגרת שיטוטיה במרשתת הכירה הגברת בחור והחלה לקיים עימו קשר. כשניסתה לזום מהלך של גירושין, שכנע אותה בעלה לפנות לייעוץ זוגי, והגברת התרצתה. המאהב, שלא הסכים לוותר על אהובתו, המשיך בהפעלת הלחץ, אלא שהאישה לא ידעה כיצד "להיפטר" מבעלה האוהב. בעצת המאהב היא פנתה למשטרה בתלונה לפיה בעלה נוקט נגדה באלימות מתמשכת.

גם כאן, לצערנו, לאחר חקירה לא ממצה - כאשר לבעל אין כל עבר פלילי או מסוכנות כזו או אחרת – הוא נשלח לבלות לילה במעצר. הוא אמנם שוחרר למחרת בבית המשפט, אשר לא חסך ידו מביקורת על המשטרה, אבל הנזק נעשה.

כיום מצוי הבחור בתסבוכת משפטית כפולה, הן בהליכי הגירושין והן בגין כתב אישום שהוגש על תקיפה סתם כנגד בן זוג (נסיבות מחמירות) ואיומים.

לסיכום, תיקים פליליים שנפתחו אגב הליכי גירושין, שונים במהותם מתיקים פליליים רגילים. לכל משפט שנאמר לפרוטוקול, החלטה, הודאה וכיו"ב, ישנה משמעות ישירה גם להליך הגירושין. לכן, יש לראות את ההליך הפלילי בשתי עדשות: דרך עדשת המשפט הפלילי, ודרך דיני המשפחה. יש להציב יעדים ומטרות ולבנות אסטרטגיה אחת לשניהם.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2