מיסים - פלילי ואזרחי | פשיטות רגל
0522614884 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | צבאי | אסירים
0523307111 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין
מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין

עורכי הדין כץ ובסרגליק נגד עו"ד שפטל

פרקליטיו הקודמים של אלאור אזריה: "שפטל הסית נגדנו, קרא לנו רמאים, נוכלים נכלוליים, תוקעי סכין בגב. בגלל ההסתה זכינו לאיומים, כתבו לנו שנישרף. הערכנו שניתן לקצר את העונש של אלאור לחצי שנה, אבל המשפחה ניתקה איתנו קשר" * שפטל עומד מאחורי הדברים: "זו הלשון הכי עדינה שיש"
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
od beserglik 200 200 od katz ilan 195 195    
עו"ד אייל בסרגליק עו"ד אילן כץ    

בסביבתם של עורכי הדין אילן כץ ואייל בסרגליק, פרקליטיו הקודמים של אלאור אזריה, אומרים כי דברי הנאצה שהשמיע כלפיהם עו"ד יורם שפטל, לא יוכלו להישאר ללא תגובה ותלונה לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין.

בימים האחרונים ספג עו"ד שפטל גינוי ציבורי בעקבות דבריו על הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, אותו כינה "פקידון שמן, עלוב נפש שאינו משדר חיילות". שפטל אמר את הדברים בשידור בתוכנית הרדיו השבועית שלו ועקב הזעם שעורר ובקשת התחנה בה הוא משדר, 103FM, הוא התנצל על הדברים באורח לא אופייני.

שפטל המטיר דברי גנאי, בחודשים האחרונים – ושוב בימים האחרונים – על עורכי הדין בסרגליק וכץ, ה"חתומים" על תוצאת פסק הדין מן הערכאה הראשונה (שנותר על כנו) – שנה וחצי מאסר, שהיוותה דווקא הישג לאור הנסיבות, לדעת כל המומחים. הקרע התרחש לאחר שבסרגליק וכץ החליטו לא להצטרף לערעור והמליצו לאזריה לפנות בבקשת מחילה לאלוף הפיקוד.

ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה, הגיש לפני מספר חודשים תלונה למשטרה נגד מתמחה שאיימה עליו ופרסם זאת באופן פומבי. עו"ד כץ הגיב לפוסט כי "הבעיה היא שגם עורכי דין נוהגים להתבטא בגסות כלפי חברים למקצוע. כך אני וחברי, עו"ד בסרגליק, 'זכינו' למחמאות מעורך הדין שפטל אשר כינה אותנו רמאים, נוכלים, תוקעי סכין בגב ועוד. מחמאות אלו מביאות להתלהמות בקרב ציבורים מסוימים. גם בזה צריך לטפל… יש מי שלקחו את התבטאויותיו של שפטל צעד אחד קדימה ואיחלו לנו שנישרף. לא שזה מפחיד אותי, אבל אלו תוצאות ההסתה". עו"ד בסרגליק הוסיף בתגובה משלו כי "צריך לטפל בהתבטאויות שציין חברי אילן כץ, הן אינן משתמעות לשתי פנים".

od sheftel 200 200    
עו"ד יורם שפטל    

כץ חזר בימים האחרונים ושיחזר את הדברים שאמר שפטל: "הוא קרא לנו נוכלים נכלוליים. הוא אמר: אני לא מציע לאף אחד שיש לו תיק פלילי לבוא אליהם. אחרי שהוא חטף את הבומבה ביום ראשון, הוא האשים אותנו ואמר שאנחנו צמד כושל.

"הוא אמר בטלוויזיה, באופן פומבי, שאנחנו תוקעי סכינים. שאם לא הלכנו לערעור עם המשפחה, אז בגדנו בהם. קודם כל, איפה כתוב שאני חייב ללכת לערעור? דבר שני, ההחלטה לא ללכת לערעור היתה החלטה מקצועית על סמך ההערכה שהערעור יכול רק להזיק. זה בניגוד לאינטרס האישי שלי כעורך דין שמקבל כסף על ערעור".

"הוא קרא לנו רמאים כי בהתחלה אמרנו שצריך לשקול ערעור ואז פתאום חזרנו בנו".

שינוי הדעה, הסביר כץ, היה מכמה טעמים. "קודם כל, אף אחד לא צפה שאלאור יקבל רק שנה וחצי לאור הכרעת הדין המאוד קשה. התביעה הרי ביקשה לא פחות מ-30 חודשים. כולם דיברו על זה שהוא יקבל בין 30 חודש לשלוש שנים. ואז פתאום ראינו שנה וחצי – וזה גם לא שנה וחצי. מורידים שליש, ועוד איזו מחילה, בקשת הקלה לעונש לאלוף הפיקוד. ההערכה היתה שיורידו עוד חצי שנה. ואז נשאר עונש של חצי שנה. הלכנו לפצ"ר (הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק) והוא אמר לנו: 'אם אתם מערערים, גם אני אערער. אם לא תערערו גם אני לא אערער'. מאחר והיתה דעת מיעוט בפסק הדין, שדיברה על עונש קשה יותר של 30 חודשים, אמרנו שאם התביעה תערער יכול להיות שבית הדין לערעורים יחמיר איתו ולא שווה לקחת את הסיכון. נלך בכיוון של ההקלה, זה היה הסיפור".

בינתיים, עד לערעור אלאור בילה עוד חצי שנה במעצר פתוח, שלא נספר בעונש. להערכת כץ,  "אם הוא היה מקבל את עצתנו, בראש השנה הוא כבר היה בבית".

מאז פרשו מהערעור, לא היה לעורכי הדין כץ ובסרגליק קשר עם המשפחה. לדבריהם, שפטל הסית נגדם. "הם לא חזרו אלינו. אנחנו הרי אמרנו להם את העמדה שלנו, ביקשנו לדבר איתם והם לא חזרו אלינו. לא ענו לטלפונים". 

גם טוקבקיסטים התחילו לגדף אותם. "כתוצאה של ההסתה, אנשים כתבו ש'עורכי הדין עשו עבודה רשלנית', 'רק שפטל' ו'חבל שלא לקחו את שפטל מהתחלה'". 

azarya elor chanal 330 378
אלאור אזריה (צילום מערוץ 2)

עו"ד שפטל מסר בתגובה: "אשמח מאוד להתמודד עם התלונה הזו. על מה הם יכולים להגיש תלונה? אני מתאר לעצמי שעל כך שאני מצטט מפסק הדין של בית הדין הצבאי לערעורים שורה ארוכה מאוד של מחדלים, שלפיה הם לא ביצעו פעולות אלמנטריות שכל עו"ד צריך לבצע במהלך משפט. הם לא הגישו דוגמאות ותקצירים של מקרים באותה חומרה לכאורה של אלאור, בהם הוחלט לא לפתוח בחקירה. בית הדין פסל את הבקשה שלי להגיש את הדוגמאות, מנימוק אחד בלבד שהיו צריכים להגיש את הבקשה הזו עורכי הדין שייצגו אותו בסיבוב הראשון.

"אחר כך יש אינספור מקרים לאורך פסק הדין שבהם בית הדין מציין שעדים של התביעה לא נחקרו על ידם חרף העובדה שהיו צריכים להיחקר ואי-החקירה פועלת לרעת הנאשם. כמו כן נאמר שהיתה שורה שלמה של עדי הגנה שהם היו צריכים להביא, ולא הביאו. כל הדברים האלה כתובים בפסק הדין ונאמרו בדיונים,רצף שלם של הערות שאומר שאי אפשר לתקן כל מחדל של הסנגורים בערכאה הראשונהאולי זאת הסיבה שהם ברחו רגע לפני שהיה צריך להגיש את הערעור, כי הם ידעו שאם הם יישבו איתי באולם וישמעו את כל ההערות, שכנראה צפו אותן מראש, ואחר כך הן ייכתבו בפסק הדין, זה ייראה עוד יותר גרוע".

התלונה שלהם היא על כך שקראת להם, למשל בראיון בערוץ 20, "צמד רמאים". אמרת: "אני לא מופתע ממי שתקעו סכין בגב של אלאור וסובבו אותו".

"את הדברים האלה אמרתי עוד לפני כמעט חצי שנה. אני לא זוכר שאמרתי 'צמד רמאים'. עזוב, אני מותח בלשון הכי עדינה שיש, פשוט מצטט ממה שכתב השופט על התפקוד העלוב שלהם, אפשר לומר, במהלך המשפט".

כלומר אתה עומד מאחורי המילים שלך.

"לברוח מהתיק בלי שום התראה מוקדמת, 24-36 שעות לפני שצריך להגיש את הערעור, בגלל שהפצ"ר אמר שאם יוגש ערעור אז גם הוא יגישהפצ"ר הגיש ערעור והוא נדחה. אז מה קרה?".

על הקריאות נגדו בימים האחרונים אומר שפטל: "אני רגיל לזה. זה האספסוף התקשורתי של בורים ועמי ארצות. לאורך כל הדיונים בית המשפט החמיא לא אחת לטיעונים שלי, הקשיבו להם קשב רב, ולא רק זאת אלא שהטיעון המרכזי שלי, שהמ"פ שיקר בחלקים המרכזיים של העדות, התקבל. לאור זאת אני לא מבין איך הכרעת הדין יכולה לעמוד. אם הטיעון המרכזי נגד העדות המרכזית התקבל סימן שלא כל כך 'הזקתי' לאלאור כפי שטוען האספסוף המחבל התקשורתי הצמא לדמו של אלאור, המתמוגג מכך שהוא הורשע, המנהל עכשיו מסע פרוע כדי למנוע ממנו הקלה בעונש. האספסוף הזה לא עושה עלי שום רושם. אף אחד מהאנשים האלה לא קרא את פסק הדין במלואו, וברור שמדובר בכנופיה של רמאים שאומרת דברים שאינם נכונים, ואני מפנה את כולם לאלאור ולמשפחתו לגבי מה שהם חושבים על הדרך שבה ייצגתי אותו מחוץ ובתוך בית הדין". 

תגובת עורכי הדין בסרגליק וכץ

ביום ראשון בערב, שעות אחרי מתן פסק הדין בערעור, בהודעה לתקשורת כתבו עורכי הדין בסרגליק, כץ וכרמית שחיבר: ״מדובר בפסק דין קשה. בית הדין לערעורים ככלל אינו מתערב בעניינים שבעובדה, וחרף זאת קיבל את כל שטענו בערכאה הראשונה בדבר חוסר מהימנות המ"פ אותו חקרנו. פסק הדין מותיר את עונשו החמור של חייל אשר פעל באופן חד משמעי כדי להגן על מדינתו, חייו וחיי אחרים לאור סכנה ממשית שחש. עורכי הדין בסרגליק, כץ ושחיבר המליצו בשעתו לאלאור אזריה ומשפחתו לקבל את פסיקת בית המשפט ולהימנע מהגשת הערעור ולפעול בדרכים אחרות, שהיו מיטיבות עמו ללא כל ספק הרבה יותר, אך לצערנו גורמים אינטרסנטיים בחרו לסכן את אלאור באמצעות הבטחות שווא, והתעלמות חסרת אחריות מהעובדה כי קיים סיכוי להחמרה בעונש ועודדו אף את התביעה בהתנהלותם להגיש ערעור מצידה על קולת העונש. בין היתר נאמר על ידי אותם גורמים שהחייל לא ישב יום אחד בכלא".

בהודעתם כתבו עוד: "אנו מביעים שאט נפש מהתנהגותו המתלהמת והאלימה מילולית של עורך דין שפטל אשר חצה כל גבול בדברי השטנה שלו, לרבות השמצות אישיות כלפינו חזור והשמץ, תוך ניסיון לכסות את כישלונו בטענות שווא אודות התנהלותנו לאחר שמשך כל ההליך החמיא לנו, כולל בשלב שבו עוד ייצגנו איתו ואף עד יום שישי בשבוע שלאחר שעזבנו התיק, בו טען כי עשינו 'עבודה לא רעה בכלל'. אנו מחזקים את אלאור היקר לליבנו ובני משפחתו ומקווים שישכילו לבחור בהליכים שייטיבו עימו ונמשיך לעמוד לרשותם ככל שיידרש".

(עדכון 3.8) בעקבות פניית אזריה לרמטכ"ל בבקשה להמתקת העונש, מסרו עורכי הדין בסרגליק, כץ ושחיבר כי "עתה משהחליט אלאור שלא להגיש בקשת רשות לערעור ומשהוגשה בקשת ההמתקה ומהיכרותנו עם אלאור, ועל אף שאיננו מייצגים עוד את אלאור, אנו סבורים כי לנוכח הסאגה המתמשכת והסבל שעברו אלאור ומשפחתו כתוצאה מההליך הממושך, ומעורבותם של גורמים אינטרסנטיים שהבטיחו לו אף כי לא ישב אפילו יום, או הציעו לו עצות משפטיות שהיו מובילות לעונש נוראי, אנו קוראים לרמטכ"ל להמתיק את עונשו. נעמוד לרשותו ולרשות המשפחה, בכל אשר יצטרכו את עזרתנו. אנחנו מגנים בכל תוקף את השתלחותו חסרת הרסן של עו"ד שפטל ברמטכ"ל. אנו כסנגוריו של אלאור, בערכאה הראשונה, התעמתנו קשות עם המערכת הצבאית והעומד בראשה, לטובת עניינו של מרשנו, אך מעולם לא חשבנו למתוח ביקורת לגופו של אדם ולא לגופו של עניין ובפרט שמדובר בביקורת לא עניינית שאינה תורמת ללקוח".

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן