נשיקה מן העבר

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 09/11/2017 07:43:59.

עו"ד נוגה ויזל על ציוץ הטוויטר של מגישת הטלוויזיה דנה וייס נגד גבי גזית: לא משרת את המאבק החשוב, המוצדק וההכרחי של נשים נגד הטרדות מיניות, אלא להפך

vais dana
דנה ויס (יח"צ)

בציוץ טוויטר קצר, שאותו פרסמה (שלישי, 7.11) מגישת הטלוויזיה דנה ויס, היא מפצירה בעמיתה לשעבר, איש הרדיו והשדרן גבי גזית: "תחשוב טוב גבי גזית. גם לפני 15 שנה עשית. ויותר. כמו למשל להתעקש לנשק על הפה כשנפגשים ככה סתם במסדרון במערכת. למה. ככה. כי אתה יכול. בשגרה".

לרגע אפשר לחשוב כי מדובר בילדה קטנה, יחידה ותמה, שהיתה קרבן להתנכלותו של ילד גדול ולא תם שחילל את קדושת תומתה. כאשר אמר בתוכנית הרדיו היומית שלו - בראיון עם עו"ד טלי גוטליב בעקבות גל חשיפות ההטרדות המיניות - בין השאר, שאין לו ספק כי הוא הבא בתור ושקרוב היום בו מישהי תספר עליו סיפור מלפני 45 שנה - ספק אם שיער שזה יקרה כה מהר, בטרם יימוג הד הדברים.

נו, באמת. בחייאת.

בארצות ערב, לדוגמה, נשיקה על השפתיים נהוגה, רווחת ומקובלת. אין בה שום שמץ-רמז למיניות. כך מקבלים פנים, במחוות נשיקה. מה רצתה הגברת ויס להגיד בזיכרון שצץ לפתע והגיח, בעיתוי לא מפתיע, לאחר 15 שנה, אודות נשיקה שעבר זמנה ובטל קרבנה ולא נודע כי באה אל שפתיה.

גם לפני 15 שנה היתה דנה ויס עורכת דין ואשת תקשורת חזקה ודעתנית. גם אז ניחנה ביכולת להגיב, להדוף, להביע שאט נפש, סלידה ותיעוב. גם אז, אילו חשה תחושה קרבנית, היתה יכולה לאיים על גזית שלא יעז יותר לעשות זאת.

אם, לטענתה, הוא התעקש לנשק על הפה, היתה יכולה, בה במידה, להתעקש על סירוב לנשיקה. היא היתה יכולה לעשות מה שעל פי עדותה המאוחרת היה יכול להיעשות בזמן אמת, ברגע המבחן. להעמיד את גזית על מקומו ולהגיד לו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. שהיא לא מרשה לו לנשק אותה בכלל ועל שפתיה בפרט. מה יותר פשוט מזה? מה יותר ברור מזה?

היא היתה יכולה גם לפנות לממונים עליה ולומר להם שהתנהגותו של עמיתה אינה מקובלת עליה והיא מבקשת מהם לדרוש ממנו לחדול ממנה לאלתר. בלי ידיים. בלי שפתיים. לכל היותר חיוך וקריצת עין. מחוות ידידות, חצי מחווה ודי. דבר לא מלבדם.

מה רצתה להשיג בפוסט הזה? לכלול את גבי גזית ברשימת הגברים המטרידים נשים תוך ניצול מעמדם, סמכותם ומרותם? האם מותר לא להוציא מכלל אפשרות כי בין השניים שררה מערכת יחסים פתוחה ולבבית, אשר נשיקה על השפתיים לא חרגה מחזקת גילויי החיבה הלגיטימיים?

od vizel noga 150 150
עו"ד נוגה ויזל

דבריה לא משרתים את המאבק החשוב, המוצדק וההכרחי של נשים נגד הטרדות מיניות. הם לא מועילות אלא מזיקות לו. ייחוס משמעות של הטרדה מינית לכל חיבוק או נשיקה הופכת, בהדרגה, בעקביות ובהתמדה, את הקשר הטבעי, האינטואיטיבי בין גברים לנשים - לבלתי אפשרי.

ריבוי המתלוננות על הטרדות מיניות לכאורה של נשים בכלל ונשים ידועות וידועניות בתקשורת בפרט, מחבל במאמץ - החיוני כשלעצמו - של נשים להיאבק על זכותן לא להיות מוטרדות הטרדות מיניות.

אין לי ספק כי ויס יכולה לתרום למאבק הזה תרומה חשובה ומשמעותית הרבה יותר מאשר הציוץ הקטן והרפה שלה על אודות נשיקותיו של גבי גזית שנושקה בהן לפני 15 שנה.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2