עו"ד אלון אייזנברג
פלילי | פשיעה חמורה | אלימות | מעצרים וחקירות | פשיעה כלכלית
עו"ד חיים אוחנה
משפט פלילי | פשיעה חמורה | קטינים | חקירות ומעצרים
עו"ד יובל זמר
אלימות | סמים | עבירות מין | פשיעה חמורה
עו"ד שוש חיון
פלילים | פשיעה חמורה | פשיעה כלכלית | צווארון לבן

אברהם טלה זוכה מרצח ומהריגה אבל הסכים לרצות שבע שנים

נכתב על ידי ג'קי כהן ב 29/03/2017 07:27:47.

במחוזי אברהם טלה זוכה מרצח קשיש ואינוס אשתו הקשישה אבל הורשע בהריגה, בעליון הוא זוכה גם מהריגה אבל הורשע בחבלה בכוונה מחמירה ולאור האחריות שלקח על האירוע העונש נותר על כנו: שבע שנות מאסר ופיצוי של 80 אלף שקל

tale avraham meir2
אברהם מאיר טלה. חזר בתשובה

הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים, חתם את הגולל על תיק רב תהפוכות: בתחילתו, אברהם מאיר טלה, בחור צעיר מנתניה, הואשם ברצח קשיש בעפולה ובאונס אשתו הקשישה; בהמשך, זוכה מעבירת רצח ואונס והורשע תחת זאת בהריגה; בסיום ההליך, אתמול (שלישי, 28.3), זוכה גם מהריגה והורשע בחבלה בכוונה מחמירה בלבד.

טלה, כיום כבן 30, לא נתקל במשטרה מעולם, עד אוגוסט 2014. הוא נעצר בחשד למעורבות באירוע תקיפה בנתניה, ונלקחה ממנו דגימת די-אן-איי וטביעות אצבע. חוקריו ערכו בדיקה השוואתית במאגר המשטרתי והופתעו כאשר נמצאה התאמה מלאה לדגימת די-אן-איי אשר נלקחה מתחת לציפורניה של קשישה מעפולה, אשר היא ובעלה הותקפה על ידי פורץ אלמוני ארבע וחצי שנים קודם לכן, ב-11 במרץ 2009.

בעקבות ההתאמה בדגימות, נגד טלה - שהיה חייל בשירות סדיר בעת ביצוע העבירות - הוגש כתב אישום חמור, שבו נטען כי הוא פרץ לדירת הקשישים, ביצע עבירת מין של אינוס בקשישה, והיכה את בעלה הקשיש. מאחר שהקשיש אושפז לאחר התקיפה ונפטר בבית החולים, טלה הואשם לא רק באינוס, חבלה בכוונה מחמירה והתפרצות, אלא גם ברצח. 

korban meir tale
הקשיש שהותקף על ידי טלה בעת אשפוזו בבית החולים, לפני שחלה ונפטר

ואולם, כבר בתחילת ההליך המשפטי, למרות מעצרו של טלה עד תום ההליכים, התברר כי בפני הפרקליטות עומדת משוכה לא פשוטה - להוכיח את הקשר הסיבתי בין האלימות של טלה כלפי זוג הקשישים, לבין מותו של הקשיש מאוחר יותר בבית החולים.

בשלהי אוקטובר 2015, הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בנצרת הרשיע את טלה בהריגה בקלות דעת במהלך התפרצות. במהלך דיוני ההוכחות בפני השופטים תאופיק כתילי, אשר קולה ודני צרפתי, התברר כי החבלות שספג הקשיש המנוח לא היו הסיבה הישירה למותו, אלא שהוא נפטר כתוצאה מדלקת ריאות בה לקה במהלך אשפוזו. השופטים קיבלו את טענות הסנגור, עו"ד ליאור אשכנזי, לפיהן לא הוכחו יסודות משפטיים נוספים המאפשרים הרשעה בעבירה של רצח. התוצאה: טלה זוכה מחמת הספק, והורשע תחת זאת, כאמור, בהריגה בקלות דעת תוך כדי ההתפרצות לדירה - עבירה ייחודית וחריגה מאוד בפסיקה המשפטית הישראלית.

באשר לעבירת האונס, השופטים ציינו בהכרעת הדין כי הפרקליטות לא הרימה את הנטל המוטל עליה להוכחת אשמה מעבר לספק הסביר, ולכן טלה זוכה מחמת הספק גם מעבירה זו והורשע תחתיה בעבירת חבלה בכוונה מחמירה. בזמנו התברר, כי להכרעת הדין תרמו, בין היתר, פגמים באופן ניהול החקירה, גרסאות סותרות וקשיים ראייתיים. עו"ד אשכנזי, שייצג את טלה מאז תחילת ההליך, הביע סיפוק מהכרעת הדין של השופטים, שלמעשה "הפילו" את עמוד התווך של כתב האישום - עבירות הרצח והאונס.

od ashkenazi lior shofet catili taufik    
עו"ד ליאור אשכנזי השופט תאופיק כתילי    

כחודש לאחר מכן (2.12.15), השופטים גזרו על טלה שבע שנות מאסר וקבעו גם כי הוא יפצה את משפחת הקשיש המנוח ב-80 אלף שקלים. "חלקו היחסי של הנאשם בביצוע העבירה הוא אבסולוטי; הקורבנות הינם אנשים קשישים ותמימים ואין להכביר מילים בנזק שנגרם בפועל מביצוע העבירות והשבר הנוראי שנגרם לחיי המשפחה התמימה, ציין אז ראש ההרכב, השופט כתילי, בגזר הדין, אך הוסיף: "בבואי לקבוע את העונש המתאים בתוך המתחם, ראיתי להביא בחשבון את עברו הנקי, את גילו הצעיר והיותו נמנה על קבוצת 'הבגירים צעירים' בשעת ביצוע העבירה. כמו כן, נתתי ליבי לבקשת הסליחה הכנה שהפנה הנאשם למשפחת המנוח ולדברי החרטה הכנים שהביע בפנינו, בין במהלך המשפט, ובין בדבריו בטרם גזר הדין. ניכר רצונו הכנה של הנאשם לשלם על חטאיו, אם בדרך של מאסר ואם בדרך של תשלום כספי למשפחת המנוח...".

השופט ציין עוד אז, כי מאז האירוע ועד למעצרו, טלה חי חיים נורמטיביים, עזב סביבה שולית עימה התרועע, הפך לתלמיד ישיבה וחזר בתשובה. "עוד יש להתחשב במערך השיקולים בעובדה כי במשך תקופה ארוכה, הוצמדה לנאשם תווית של רוצח ואונס קשישה, עובדות שלבסוף זוכה מהן הנאשם".

zirat retzah kashish meir tale
הדירה אליה פרץ טלה

 שני הצדדים לא הסכימו עם גזר הדין. טלה הגיש באמצעות עו"ד אשכנזי ערעור לבית המשפט העליון, הן על הרשעתו בהריגה, והן על חומרת העונש. מנגד, הפרקליטות - באמצעות עו"ד לינור בן אוליאל - הגישה ערעור על קולת העונש.

עו"ד אשכנזי טען בערעור, כי המסקנות העובדתיות והמשפטיות של בית המשפט המחוזי בכל הקשור להרשעת טלה בהריגה ובחבלה בכוונה מחמירה הן מוטעות. לטענתו, עוצמת האלימות שהופעלה כלפי המנוח מצדו היתה ברף הנמוך, והחבלות שנגרמו לו היו שטחיות ביותר, ובוודאי לא הגורם שהוביל למותו. עו"ד אשכנזי ציין כי המנוח הגיע לבית החולים כשמצבו מוגדר "קל ומשביע רצון", וכמי שסובל מחבלות שטחיות בלבד. לפיכך, טען, הוא כלל לא נזקק לטיפול רפואי משמעותי מעבר לשימוש במשככי כאבים, אושפז מטעמים סוציאליים בעיקרם ולקה בדלקת הריאות הקטלנית במהלך האשפוז. עו"ד אשכנזי שב וטען גם בבית המשפט העליון, כי בשל זאת לא מתקיים קשר סיבתי משפטי בין מעשיו של טלה לבין מות המנוח, אותו לא היה עליו לצפות.

מנגד, עו"ד בן אוליאל ביקשה להותיר את ההרשעה על כנה, אולם עתרה להחמיר בעונשו של טלה.

לאחר שהשופטים יורם דנציגר, צבי זילבטל וענת ברון שמעו את הצדדים ועיינו בטיעונים המלאים, הם המליצו לצדדים להסכים להסדר חדש: הרשעתו של טלה בעבירת הריגה תבוטל והוא יזוכה ממנה, ותחת זאת יורשע בעבירה נוספת של חבלה בכוונה מחמירה. העונש, המליצו השופטים, יישאר שבע שנות מאסר ופיצוי של 80 אלף שקל.

shofet dantziger yoram shofet ZYLBERTAL ZVI shofetet baron anat
השופט דנציגר השופט זילברטל השופטת ברון

לאחר דו שיח, הצדדים הסכימו להמלצת השופטים, שקבעו כי ייעשה מאמץ להקל עם טלה בכל הקשור לאופן תשלום הפיצויים, שלטענתו מקשים על שיקומו. "יש לקוות שסיום ההליך המשפטי, במהלכו זוכה המערער מהעבירות החמורות שיוחסו לו בכתב האישום (רצח ואונס) ואף מעבירת ההריגה, כשבמקביל עליו לשאת בעונש שאינו קל כלל ועיקר, יביא לחשיבה מחודשת של הגורמים הרלוונטיים בכל הנוגע להליכי שיקומו של המערער, שראוי שיינקטו במלוא העוצמה כבר במהלך מאסרו ובהקדם", ציינו השופטים.

"הסכמת המערער להותרת עונש המאסר על כנו, על-אף זיכויו מעבירת ההריגה, מבטאת, בין היתר, הכרה בחומרת המעשה שעשה ושעליו הוא אמור ליתן את הדין. בצד זאת, יש אינטרס מובהק לחברה כולה שלאחר סיום ריצוי העונש, ומבלי להקל במאומה מחומרת המעשה שבגינו הועמד המערער לדין, ישתלב המערער בחברה בדרך ראויה ומיטבית", הוסיפו השופטים כדי להקל על טלה - שינו את אופי פריסת תשלום הפיצויים מצדו של טלה.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

עו"ד שרון יוסף
משפט פלילי | התמחות מיוחדת בעבירות נשק ואמצעי לחימה
עו"ד תמיר סולומון
פלילי | פשיעה כלכלית | עבירות מסים והלבנת הון
קטגוריה 2