מבזקים+
פלילי | צבאי | מעצרים וחקירות
0505275828 מידע מורחב
פלילי | נוער | אסירים | סייבר
0523559949 מידע מורחב
פלילי | פשיעה חמורה | פשיעה מקוונת וסייבר | עתירות אסירים
503456448 מידע מורחב
פלילי | תעבורה | אסירים | משפחה | נוער
0505417090 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים

דיני נפשות

אורנה בן דור מפרקת לגורמים את הפרקליטות בסדרה חדשה של ערוץ 10 עם שאלות על רות דוד ופשע מאורגן, תפירת תיקים והרשעת חפים מפשע, חיסולים פוליטים וסירוב המערכת החזקה בישראל לקבל ביקורת * עד לרגע האחרון נאבקת בן דור בנסיונות לסרס את הסדרה באמצעות תביעות דיבה ואפילו איום מרומז על חקירת משטרה
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
ben dor orna crime2 400 227
הבנק למסחר, גבי בן הרוש ויאיר ביטון

"האם בישראל נתפרים תיקים? האם אנשים חפים מפשע יושבים בכלא? עד כמה מערכת התביעה והמשפט נגועה בשחיתות?"

ברוח דרישת השקיפות והעין הבוחנת, שבפרקליטות מסרבים להסתגל אליה, מעלה בשבוע הבא ערוץ 10 סדרה חדשה של היוצרת הדוקומנטרית אורנה בן דור "דיני נפשות", שתציג שאלות אשר אמורות להדיר שינה מכל ישראלי.

פרקליטות חזקה, המפחדת מכל זיק ביקורת; התנהלות אדנותית של תובעות ותובעים באולמות בתי משפט; חומרי חקירה שנמנעים מנאשמים, ואף מוסתרים מהם; חקירות המנוהלות תוך "סימון מטרות"; שופטים הנדחקים לפינה רק מפני שלא "הלכו" עם המערכת, ואף משלמים מחיר על זיכויים ושחרורים. שום דבר מאלה אינו מפתיע את העוסקים בתחום, אך מחקר טלוויזיוני ביקורתי ונוקב של מערכת המשפט, כפי שעושה בן דור, עשויים בהחלט לחדש מאוד לציבור הרחב.

לדברי המשפטנית והיוצרת רוני ריינר, שסייעה לבן דור בעריכת התחקיר לסדרה אשר תעלה ביום רביעי הבא (2 מרס), "זו פעם ראשונה בהיסטוריה הטלויזיונית שלוקחים את מערכת המשפט כולה, מפרקים אותה לגורמים בארבעה פרקים על פני ארבע שעות תמימות. זה משהו שלא נעשה בעבר וזה מפתיע בעוצמה שלו".

לדברי ריינר, "יש משהו בהסתכלות התמימה של אדם כמו אורנה, שעל פניו באה מבחוץ, כי למעשה היא מייצגת את הדרך בה הציבור רואה את המערכת. התגלו לנו דברים קשים, והם עוברים בכל פרק. כל כך הרבה מקרים, עד שיש תחושה של יד נעלמה אשר שולחת את הפרקליטים לנצח בכל מחיר, במקום להיות אמונים על חקר האמת. אנשים, נאשמים, משלמים על כך בשמם הטוב, בכבודם, בחירותם, בחפותם".

ben dor orna politi 400 270
רות דוד, חיים רמון ויאיר ביטון

רות דוד וגבי בן הרוש

הפרק הראשון בסדרה דן, איך לא, בפרשה שהציפה את שאלת השחיתות והאפשרות שזו הגיעה עד הדרג הגבוה ביותר – פרשת רות דוד ורונאל פישר. צוות הסדרה ליווה את שוקי משעול, איש רשות המסים לשעבר, הואשם בהפרת אמונים, הורשע, ואף נשפט לארבעה חודשי מאסר בפועל.

עוד טרם ההרשעה, משעול הקליט את פרקליטו אז, רונאל פישר מבקש ממנו 20 אלף דולר כדי להעביר לפרקליטת המחוז, דוד, לטובת סגירת התיק נגדו. בעבר אף אחד לא רצה להקשיב לו, היום התמונה ברורה, אבל אפילו זה לא מאיץ את החקירה של להב 433 בנושא, ולאחרונה גם לא שכנע את השופטת דניאלה שירזלי מבית משפט המחוזי בתל אביב להפעיל בעניינו את ההגיון המתבקש של סעיף הגנה מן הצדק. 

"הפרק שואל: האם יש טוהר מידות במערכת, שאמונה כל כך על טוהר המידות?", מציגה ריינר את הנושא. "האם הפרקליטות תפתח עכשיו את כל התיקים שהשניים האלה ישבו ביחד ודנו בהם? וקיימת גם שאלת כהונתה של רות דוד כדירקטורית בחברת ב.יאיר, אחרי שכפרקליטת מחוז היא נחשפה לכל מה שהיתה צריכה לדעת על הקשר בין חברת הבנייה התיבורית לבין העבריין הירושלמי הבכיר גבי בן הרוש אשר חלש על נתיב הכספים שנגנבו מהבנק למסחר – אירוע פלילי מכונן בתולדות הפשע בישראל, ותיק פלילי שרות דוד כפרקליטת מחוז הובילה את החקירה שלו בארץ ובעולם".

ben dor orna shuki mishol 400 270
רונאל פישר בבית, שוקי משאול בדרך לכלא

טריקים לתפירת תיקים

הפרק השני בסדרה עוסק בתפירת תיקים, בהשפעת הספר המדובר של פרופ' בועז סנג'רו, "הרשעת חפים מפשע", שהיה מאלו שהניעו את התחקיר.

הפרק מציג לקהל הרחב את סיפוריהם של יוסף זהר, שהואשם ברצח אביו וזוכה רק אחרי חמש שנות מאבק וחורבן נפשי וכלכלי; את סיפורו של אליק לדר, שזוכה מהלבנת הון בפרשת הדסק הרוסי בבנק הפועלים, ואת סיפורו של דניס אייזן שהואשם ברצח בנו, ישב בכלא שש שנים, ואחרי משפט חוזר נקבע כי לא יישב עוד יום אחד נוסף.

בכל התיקים נמתחה בבית משפט ביקורת קטלנית על התנהלות גופי החקירה והתביעה. בתיק זהר, בית המשפט הצביע על " חקירה דורסנית… התרשלות שערורייתית". בתיק לדר, הטיח בית המשפט כי הפרקליטות העלימה ראיות והצהירה הצהרות שאינן אמת. בתיק אייזן, התגלה כי המכון לרפואה משפטית בראשות פרופ' היס העלים רקמות (שוב היס).

"בפרק הזה אנחנו מספרות על ה'טריקים' השונים והמשונים של המשטרה והפרקליטות", אומרת ריינר ומספקת טעימה. "על שיחת טלפון שטענו שהיא איננה בחומר הראיות, ופתאום נמצאה ולא טרחו ליידע את הסנגורים, או על עד שאיימו עליו כדי שישנה את עדותו; מיטב הטריקים, לא כדי להגיע לחקר האמת אלא כדי להרשיע בכל מחיר… בתיק אייזן, שאלנו על הסדרי הטיעון: האם כפי שטען פרופ' סנג'רו, ההסדרים מוליכים אנשים חפים מפשע, באופן רציונלי, להודות במעשים שלא עשו?".

ben dor orna ayelet shaked 400 261
מקבץ שרי משפטים מודחים. איילת שקד

הפוליטיקה של התביעה

הפרק השלישי מעלה שאלות לא פחות רדיקליות, ועוסק בעניין אחר לגמרי – המאבק החם בין המערכת המשפטית למערכת הפוליטית. לפרק רואיינו שרי המשפטים לשעבר פרופ' דניאל פרידמן, חיים רמון ויוסי ביילין, והשרה הנוכחית איילת שקד.

ההנחה הפרובוקטיבית של הפרק מוכרת במיוחד משום שלאורך השנים היא באה מפי השרים עצמם – שר אשר פניו לביצוע רפורמה משמעותית מסתכן בהדחה על ידי המערכת המשפטית.

רמון, לדבריו חווה זאת על בשרו, כשברקע גם סיפוריהם של נשיא המדינה רובי ריבלין, שקבלת המינוי לשר משפטים נמנעה ממנו ברגע האחרון עקב "חקירה" (שלא העלתה דבר), וכך גם סיפורו של עו"ד יעקב נאמן.
"ריבוי המקרים האלה יותר ממחשיד", אומרת ריינר. "דיברנו עם פרופ' פרידמן, שהוא מהמבקרים העיקריים של הפרקליטות ומערכת המשפט, אבל זה לא רק הוא. גם יוסי ביילין סיפר לנו סיפורים קשים מאוד. הוא ורמון היו בכמה משרדים, וזו לא פעם ראשונה שנאבקו במערכת, או רפורמה ראשונה שלהם, אבל לדבריהם הם מעולם לא נתקלו ברמת אנטגוניזם שכזו".

הדברים של השרים המודחים מעוררים מיד אסוציאציה לימים הללו ממש: המאבק הכוחני שמנהלים הפרקליטים ומנהליהם בנציבת הביקורת הילה גרסטל אשר חווה מתקפה אישית ישירה, שרבים סבורים כי היא עושה שירות רע לפרקליטים אשר לכשעצמם עושים עבודה חיונית וחשובה מאין כמוה.

בפרק הרביעי, הולכת הסדרה לכיוון נפיץ אחר ועוסקת בנושא תלונות השווא בין בני זוג, והמתרחש בין כותלי בית המשפט לענייני משפחה. גם כאן, מסקנת היוצרות תעורר הד – לדבריהן אחוז תלונות השווא גבוה והמערכת לא מרתיעה נגדן.

od epshtein lior faiv new od rubinshtein menachem favorite 200 200
עו"ד אפשטיין עו"ד רובינשטיין

מי ישמור על אורנה בן דור

לסדרה התראיינו פרקליטת מחוז ירושלים נורית ליטמן, הפרקליטים הבכירים לשעבר אביה אלף ושמעון דולן, פרופ' סנג'רו, עורכי הדין אביגדור פלדמן, מנחם רובינשטיין, ליאור אפשטיין, דרור ארד איילון וקובי סודרי.

"החוויה מהתחקיר לא פשוטה", מסכמת ריינר. במהלך אחד הצילומים, יצאה פרקליטה מדיון באולם בית המשפט וצילמה בטלפון שלה את בן דור ואנשי הצוות, בטענה כי הסיגו גבול. בהפקה כבר הספיקו לקבל מכתב תגובה מהפרקליטות, בעקבות ריכוז שאלות שהעבירו, עם אזהרה כי הם מסתכנים בדיבה.

"האמת? אני גם מתה מפחד באופן אישי לגמרי", כתבה אתמול בן דור בפייסבוק לקראת תחילת שידור הסדרה. לדבריה "אני שואלת שאלות על עניינים 'שהשתיקה יפה להם', כמו שאומרים. אני רבה עם יועצים משפטיים, עם פרקליטות עצבניות שמצלמות אותי (לאיזו מטרה??). עורך הדין שלי כבר הודיע לי שלא אופתע אם אוזמן לחקירת משטרה בעקבות הסדרה.

"האם אני לא רק עושה את העבודה שלי? האם אסור לשאול שאלות קשות על הפרקליטות? על השופטים? על היועץ המשפטי לממשלה? האם אני חיה במדינה שבה האפשרות לשאול שאלות הפכה לעבירה מסוכנת? ואם זה אכן כך, מי ישמור עליי?".

10

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן