פלילי | תעבורה | מנהלי | צבאי | אסירים
0545282726 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין

זיכוי לחג על קבר רבי שמעון בר יוחאי

שוטר בקבר הרשב"י "הריח גראס" וערך חיפוש ברכב, אבל מצא מתחת לכיסא סכין קומנדו. נגד בעל הרכב הוגש כתב אישום על החזקת הסכין אבל הוא זוכה עקב ערטילאיות עילת החיפוש: "ריח של גראס - ממצא רופף, כללי ובלתי ניתן לבדיקה בדיעבד, ויש להיזהר בהכשרתו כעילה לחיפוש"  
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
rashby
שוטרים בהר מירון (צילום להמחשה – למצולמים אין קשר לכתבה)

קבר רבי שמעון בר יוחאי נחשב לאחד האתרים הפופולרים עבור הציבור הדתי וציבור שומרי המסורת בישראל. בחודש אפריל, בואך חג הפסח, האתר הומה אדם ואנשים מכל רחבי הארץ מגיעים אליו. באופן טבעי ניכרת גם נוכחות מוגברת של שוטרים, כדי לשמור על הסדר ולאבטח את המבקרים.

כך היה גם ב-1 באפריל אשתקד, אז הגיעו יוסי (שם בדוי) וחבריו לבקר באתר. בעת ששהו באתר ברכב שדלתו פתוחה, ניגש אליהם שוטר, אמר להם שהוא מריח "ריח של גראס", שאל אותם האם עישנו סמים, וכאשר השיבו בשלילה, ערך חיפוש ברכב. מתחת למושב הנהג הוא מצא סכין קומנדו, ולשאלתו – יוסי השיב כי מדובר בסכין השייכת לו.

נגד יוסי הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בקרית שמונה, שייחס לו החזקת סכין שלא למטרה כשרה. הנאשם אמנם הודה בהחזקת הסכין, אולם בבית המשפט הוא כפר בעבירה המיוחסת לו. סנגורו, עו"ד ירון שומרון, טען כי החיפוש שנערך ברכב היה לא חוקי, שכן לא היה החשד הסביר הדרוש לביצוע חיפוש, ולפיכך הראיה המרכזית – הסכין שנמצאה – צריכה להיפסל. בהיעדר ראיה זו, טען הסנגור, יש לזכות את הנאשם מהמיוחס לו. הסנגור טען עוד, כי השוטר לא אמר לנאשם וחבריו כי ביכולתם לסרב לביצוע החיפוש, אלא רק הודיע להם כי הוא רשאי לחפש ברכב והם לא התנגדו לכך. השוטר אמנם העיד כי דווקא הסביר לנאשם וחבריו כי ביכולתם לסרב, אלא שהסנגור הפנה לדו"ח הפעולה של השוטר והראה שאזהרה כזו לא צוינה בו.

shofetet shpilberg cohen rut
השופטת רות שפילברג כהן

השופטת רות שפילברג כהן הסכימה עם הסנגור. בהכרעת הדין היא ציינה כי לתביעה היה עד אחד בלבד – השוטר שביצע את החיפוש ברכב. "סיור שגרתי במקום רב מבקרים כמו קבר הרשב"י הינו פעילות משטרתית חשובה ורצויה, ואולם היא אינה מקימה סמכויות ספציפיות דוגמת זכות לערוך חיפוש כלפי מבקרים במקום", קבעה השופטת בהכרעת הדין, "באי המקום זכאים גם באתר תיור מרכזי לזכויותיהם לפרטיות, ללא הפרעה קיצונית דוגמת חיפוש ברכב".

השופטת ציינה עוד כי בחיפוש ברכב לא נמצאו לבסוף סמים, "אף לא בדל סיגריה, שארית סם או ממצא אחר שיש בו כדי להסביר את הריח שהריח השוטר".

"בנסיבות אלה", הוסיפה השופטת שפילברג כהן, "מצאתי כי הערכת השוטר כי הוא הריח ריח של סמים, היוותה ממצא קלוש וערטילאי, שלא היה  בו כדי לפנות לנאשם ולחבריו, לעורר את עניין החיפוש, ולבצע את החיפוש בפועל".

od shomron yaron
עו"ד ירון שומרון

השופטת אמנם ציינה כי אינה שוללת את גרסת השוטר לגבי הריח, אולם לדבריה השוטר "ככל הנראה טעה בחושיו ובמסקנותיו… ריח של גראס הינו בנסיבות האמורות ממצא רופף, כללי ובלתי ניתן לאמידה ולבדיקה בדיעבד, ויש להיזהר בהכשרתו של ממצא דומה כעילה לחיפוש, שמא יפגעו באופן לא מידתי זכויות יסוד".

השופטת השוותה בין אתר הרשב"י לבין אתרים ציבוריים אחרים, כמו קניונים ושדות תעופה, בהם חיפושים הם דבר שבשגרה, ובתנאי שהם מוצדקים. "לא הושמעה כל טענה מדוע מוצדק לאפשר חיפושים משטרתיים שגרתיים או גורפים באזור קבר הרשב"י, ולא הונחה כל ראיה שתשכנע מדוע יש לערוך חיפוש ברכב של מבקרים מקריים, ביום שגרתי, באתר פופולארי, רק בשל ממצא יחיד של ריח לא מוגדר".

השופטת קבעה, כי לא קמה לשוטר סמכות לחפש ברכב, ולפיכך גם פסלה את הסכין שנתפסה כראיה. מאחר שקבעה כך, היא אף זיכתה את הנאשם מהמיוחס לו.

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן