טובות השלוש מן האחת?

נכתב על ידי עו"ד דפנה לביא ב 08/11/2017 10:42:53.

עו"ד דפנה לביא על פסק הדין שקבע קשר בין אורח חיים ביגמי לבין איחוד משפחות, וגם: על הצעת חוק שמרנית מדי משנת 2010

bigamia
הגירושים משתי הנשים הראשונות התבררו כפיקטיביים (איור להמחשה)

פסק דין מה-26 באוקטובר אישר את החלטת משרד הפנים, אשר לא הכיר במעמדה של אישה שלישית עקב ניהול אורח חיים ביגמי. "יש בהבאת ילדים משותפים לעולם לאחר הגירושין כדי לבסס קשר נישואין מחודש", קבע בית המשפט.

המשיב בהליך הערעור הוא בן 58 ואב ל-24 ילדים משלוש נשים שונות, שהן כיום בנות 56, 42 ו-33. לטענתו, הוא נישא לאישה השלישית לאחר שהתגרש משתי הנשים הראשונות. הוא הגיש בקשה לאיחוד משפחות עבור אשתו השלישית (תושבת השטחים), אולם תחילה סורבה בקשתו, בשל ביגמיה. בחלוף מספר שנים, לאחר שהציג למשרד הפנים תעודת גירושין מאשתו השנייה, אושרה למשיב בקשה לאיחוד משפחות עם אשתו השלישית, אשר קיבלה היתר שהייה בישראל שהוארך מעת לעת.

אלא שבדיקה בעניינם של המשיב והאישה השלישית במשרד הפנים העלתה, כי ישנן ראיות מנהליות לכך שגירושי המשיב משתי נשותיו הראשונות היו פיקטייבים בלבד, וכי הוא מנהל אורח חיים ביגמי דה-פקטו. בעקבות הממצאים, הוחלט לסרב לבקשה להמשך הסדרת מעמדה של האישה השלישית.

המשיבים הגישו ערר על החלטה זו. בהמשך, בעקבות דחיית הערר, הם פנו לערכאות משפטיות - ערר לבית הדין לעררים (לפי חוק הכניסה לישראל) בבאר שבע. בפסק דינו בחן בית הדין רק חלק מהראיות המנהליות ששימשו בסיס להחלטת משרד הפנים, וקבע ביחס לכל אחת ואחת מהן - כי אין בהן להצביע על קיומו של קשר ביגמי. בית הדין קבע כי דין החלטת משרד הפנים להתבטל, שכן ההחלטה לא נתמכה בראיות מספיקות.

על פסק דין זה הגיש משרד הפנים, באמצעות פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים. 

 bigamia200

בית המשפט קבע, כי הוצגו ראיות מנהליות ברמה הנדרשת כדי להראות שהמשיב מנהל בפועל אורח חיים ביגמי: כך למשל, חרף גירושיו נולדו לו ילדים מהגרושות גם לאחר הגירושין (ארבעה ילדים מאישה אחת וילד אחד מהאישה השנייה). בנוסף, התברר כי המשיב מתגורר עם אחת מהגרושות באותו מתחם, כאשר לבתים תשתיות חשמל משותפות, מה גם שגידול הילדים נעשה במשותף. כמו כן הראו נציגי הפרקליטות כי המשיב והגרושה נסעו לביקור משותף בירדן ואף אכלו סעודת חג משותפת, ניהלו חשבון בנק משותף לאחר הגירושין ועוד.

נוכח המסקנה בדבר ניהול אורח חיים ביגמי, בית המשפט קיבל את הערעור ואישר את החלטת משרד הפנים לעצור את הליך איחוד המשפחות של המשיבים.

בישראל חל איסור על ביגמיה (נישואין לשני בני זוג). החוק  אינו אוסר על גבר או אישה לקיים יחסים עם בני או בנות זוג מרובים, אולם ניסיון למסד קשר כזה (נישואין ליותר מבן זוג אחד) מהווה ביגמיה ונחשב עבירה אזרחית ואף פלילית, למעט מקרים קיצוניים בהם ניתן היתר מיוחד מצד הרבנות.

מאחר שבחברה הבדואית תופעת נישואין למספר נשים מושרשת מבחינה תרבותית, חברתית ודתית, קיים קושי לאכוף את החוק האוסר ביגמיה בחברה זו. למרות זאת, נקודת המוצא בפסק הדין הינה, כי לא ניתן לאשר הליך איחוד משפחות כאשר קשר הנישואין (על בסיסו הוגשה הבקשה) הינו קשר נישואין ביגמי; בית המשפט הבהיר כי ניהול חיים משותפים עם יותר מאישה אחת הוא טעם סביר לדחיית בקשה לאיחוד משפחות. עקרון זה של הגנה על המוסד המשפחתי כמערכת יחסים בלעדית, כפי שהוא נתפס בעיני המחוקק הישראלי, ועל מעמד האישה במסגרת המשפחתית, מחייב לאסור כל מקרה שבו מנהל אדם מערכות משפחתיות מקבילות עם מספר נשים.

פסק הדין הזכיר לי את פרשת גואל רצון, מי שהצליח בכוח שכנוע להקים "קהילה" שהוא עמד בראשה, ולצדו עשרות בנות זוג שהולידו לו עשרות ילדים. אמנם הוא נענש בשנים רבות של מאסר, אולם לא בגין עבירת ביגמיה. החוק חל על זוגות נשואים בלבד.

od lavi dafna new 195 210
עו"ד דפנה לביא

הצעת חוק נגד בוגדים סדרתיים

חברת הכנסת ציפי חוטובלי הגישה בשנת 2010 הצעת חוק הבאה לאסור ניהול קשרים עם מספר ידועים בציבור, במטרה למנוע מקרים כגון ריבוי הנשים של גואל רצון, וכדי להילחם ביתר שאת בתופעה של החזקת מספר נשים ללא נישואין, הגורמת לניצול האישה.

החוק הישראלי שמרני. כך, למשל, בני זוג חד-מיניים לא יכולים להינשא, ואנשים בוגרים אשר מעדיפים לחיות בשלישיה או ברביעייה לא יכולים לעשות זאת כי החוק מכיר רק בסוג אחד של משפחה: מונוגמית, הטרוסקסואלית וחד-דתית.

טוב שהצעת חוק מיושנת ומקובעת הנכנסת עמוק לחדר המיטות לא עברה. לא כל הסדר שיתוף מיני מרצון בין אנשים בוגרים שמעוניינים לחלוק את חייהם עם יותר מפרטנר אחד ואינם מעוניינים בנישואין קונבנציונאליים העשויים להוביל גירושין קונבנציונאליים, גורם בהכרח ל"מצוקה רגשית ונפשית" ולכן אין להעניש מי שברח ממוסד הנישואין בה אולי רואה "בית סוהר" בישיבה בכלא.  

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2