עו"ד יובל זמר
אלימות | סמים | עבירות מין | פשיעה חמורה
עו"ד אלון אייזנברג
פלילי | פשיעה חמורה | אלימות | מעצרים וחקירות | פשיעה כלכלית
עו"ד חיים אוחנה
משפט פלילי | פשיעה חמורה | קטינים | חקירות ומעצרים

זיכוי אחרי 7 שנים: בימ"ש נגד המתלוננות ש"תפרו תיק" לקב"ט עיריית אשדוד

נכתב על ידי זיו קריסטל ב 02/11/2017 15:30:38.

השופטת גילת שלו קבעה כי שלוש המתלוננות נגד אריה איטח אינן אמינות, וכי "ההגנה הצליחה להטיל עננה כבדה של תהיות וחשד" על מעורבות גורמים פוליטיים שתזמנו את העדויות הכבושות והספוגות חשבונות אישיים 

itah arie
אריה איטח

מנהל אגף הביטחון בעיריית אשדוד, אריה איטח, זוכה בבית משפט השלום בעיר מכל האישומים נגדו בגין הטרדה מינית ומעשים מגונים תוך ניצול יחסי מרות. השופטת גילת שלו (כיום שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע) קבעה, כי עדויות שלוש המתלוננות נגדו אינן אמינות מספיק כדי לבסס הרשעה פלילית. ביחס לאחת המתלוננות, בית המשפט קבע כי עדותה "קועקעה כליל" וכי אף היה לה מניע לטפול אשמת שווא על איטח, עקב חשבונות אישיים ותככים בעירייה.  

התלונות, על פי מה שגרס איטח מלכתחילה, הוגשו כחלק מניסיונות להדיחו מתפקידו, על רקע סכסוך פוליטי בעירייה וחשיפת פרשת שחיתות על ידו. איטח, אל"מ במילואים שיוצג על ידי עו"ד מנחם רובינשטיין, טען כי יריביו בעיריית אשדוד וגורמי פשיעה מקורבים לבכירים בעירייה "תפרו נגדו תיק" בתגובה למידע מפליל שהוא מסר עליהם למשטרה.

בעקבות איומי גורמים עבריינים על ראש העיר בשנת 2009, והשתלטות שלהם על שטחים ציבוריים, התבקש איטח מתוקף תפקידו לסייע במידע למשטרה. אלא שיום אחרי שנפגש עם רכז המודיעין, נראה כי פגישתם דלפה ובכיר בעירייה (לדברי איטח) פנה אליו ואמר לו: "לא מתאים לי שאתה מלכלך עליי. אם היתה לך עצם בלשון הייתי שובר אותה". זמן קצר לאחר שאיטח הסתכסך עם מקורב נוסף, החלו התלונות לזרום נגדו על ידי עובדות עירייה הקשורות לטענתו פוליטית וחברתית לאותה קליקה, ומעבר לכך - לפחות לאחת מהן היה גם אינטרס אישי כנגדו, עקב מכתבים שכתב בנוגע לתפקודה.

הזיכוי של איטח הגיע בתום משפט שנמשך שבע שנים: לאחר שמיעת עדות התביעה בתיק, השופטת שלו קיבלה את בקשת עו"ד רובינשטיין לחשוף מקור שמסר מידע בתיק, על מנת לאפשר להגנה לחקור אותו. בתגובה, המדינה ביטלה את כתב האישום וערערה לבית המשפט המחוזי, בטענה שחשיפת המקור תגרום נזק משמעותי. ערעור המדינה התקבל והתיק הוחזר לבית משפט השלום, לשמיעת עדי ההגנה.

לכתבה על תאוריית הקונסיפרציה של אריה איטח - לחצו כאן.

shofetet shalev gilat    
השופטת גילת שלו    

בסיומו של יום, השופטת שלו כתבה בהכרעת הדין, כי "המאשימה לא עמדה בנטל המוטל עליה. לגבי שתי מתלוננות, לא ניתן לקבוע ממצאים ברורים לגבי עצם התקיימות המעשים, ואם אכן התרחשו, האם התרחשו כפי שהמתלוננות תיארו אותם או שמדובר באירועים תמימים או מינוריים, שאינם מגיעים לכדי עבירה, אשר הוצאו מהקשר וניתן להם נופך חמור יותר, מתוך רצון לפגוע בנאשם או מתוך שיקולים זרים אחרים".

לדברי השופטת, "הנאשם הצליח להקים ספק סביר באשמתו. מסקנתי מבוססת על נתונים רבים המקשים על מתן אמון מלא במתלוננות ועל ביסוס הרשעה פלילית עליהן, (בשל) קשיים פנימיים, סתירות בין עדויותיהן לעדויות אחרות, וחסמים ראייתיים כגון התיישנות או עדויות שמיעה; כאשר אל כל אלו מצטרפים קיומם של חשש לזיהום ולשיבוש החקירה, ומניעים ואינטרסים שונים מאחורי הקלעים".

על מתלוננת אחת כתבה השופטת כי "ההתרשמות מאופיה עומדת בסתירה להסבריה לגבי כבישת עדותה, ובעיקר לגבי אופן תיאורה את המעשים המיניים. לא התרשמתי שמדובר באישה שתספוג מעשים מגונים והטרדות מיניות במשך תקופה ארוכה ותבליג... הרושם היה שאינה אדם עדין או מאופק, מדובר באישה אסרטיבית ומלאת ביטחון, שלא היססה להרים את קולה במהלך העדות. התרשמותי מתיישבת יותר עם גרסתו של הנאשם שאם היה עושה את המעשים הנטענים, המתלוננת היתה סוטרת לו או לפחות צועקת ומספרת לכולם". עוד הוסיפה השופטת, כי "הובאו ראיות שיש בהן לחזק את גרסתו של הנאשם כי היחסים שלו עם המתלוננת מעולם לא היו טובים, וכי הוא התכוון להעבירה מתפקידה".

iriat ashdod facebook
עיריית אשדוד (צילום ארכיון מתוך דף הפייסבוק של העירייה)

גם בנוגע למתלוננת השנייה, נכתב בפסק הדין כי "הובאו עדויות על כך שהיא נוהגת לדבר בשפה גסה, ומרבית העדים העידו כי היא אישה חזקה, דעתנית, לא פראיירית, שיודעת לעמוד על שלה ואינה פוחדת ממנהלים. קשה ליישב בין התרשמותי מאישה חזקה ואסרטיבית, לטענתה בדבר כבישת העדות, הבלגתה והעדר תגובה נחרצת ולו במילים למעשיו החמורים לכאורה של הנאשם. הבלגתה יכולה להתיישב עם טענתו של הנאשם כי היו ביניהם חיבוקים ונשיקות תמימים ומשפחתיים, שהוצאו מהקשר".

על המתלוננת השלישית כתב בית המשפט דברים קשים: "עדותה עשתה רושם לא אמין. בחקירתה הנגדית התגלו סתירות היורדות לשורשו של עניין, שיש בהן לקעקע כליל את עדותה. לעתים שינתה תשובותיה במהלך החקירה, בהתאם לעובדות שהוטחו בפניה או להערות ששמעה ופעמים רבות היו תשובותיה מתחמקות. כשעומתה עם חוסר ההיגיון שבתשובותיה, היא התפתלה, מסרה תשובות שונות וסותרות, וללא כל היסוס שינתה את גרסתה, באופן המעיד כי האמת אינה נר לרגליה".

"לכל יש אלו להוסיף את חוסר ההיגיון הבסיסי בגרסתה", הוסיפה השופטת, "שהרי קבלתה תביא למעשה לקבלת אפשרות סטטיסטית רחוקה, ולפיה באופן מקרי ביותר הנאשם ביצע בה מעשים מיניים חמורים ובמקרה, שעות או ימים ספורים לאחר מכן היא עשתה טעות קשה, תקלה בעבודתה... ממכלול הראיות עולה כי ביום הגשת התלונה חששה המתלוננת שמכתבו של הנאשם יביא להעברתה מהתפקיד וחששה שלאור ההיסטוריה התעסוקתית הבעייתית שלה היא לא תמשיך לעבוד בעירייה. בהתחשב במכלול הבעיות בעדותה, מצאתי כי יש בראיות כדי ללמד על קיומו של מניע ממשי אצל המתלוננת להגשת תלונת שווא נגד הנאשם".

od rubinshtein new 195 195    
עו"ד מנחם רובינשטיין    

על עדת מפתח נוספת שאמורה היתה לספק חיזוק לשלוש המתלוננות, נכתב כי גם אצלה בלטו "מגמתיות יתר לטובת המתלוננות ונגד הנאשם ונטייה להגזמה וניכר כי התאמצה להכניס נושאים שאינם קשורים למתלוננות, כדי להכפיש את הנאשם... התרשמתי כי התגייסה לסייע למתלוננות בכל מחיר, ולא אמרה בעדותה את כל האמת וכי במצב שנוצר לא ניתן לברור מתוך עדותה את אותם דברים שבאמת ראתה או שמעה בזמן אמת, להבדיל מדברים ששמעה מהמתלוננות בדיעבד לאחר התפוצצות הפרשה".

השופטת סיכמה כי "על אף שההגנה לא הצליחה להוכיח את טענת הקנוניה שנרקמה על ידי הבכיר בעירייה (בעיקר מאחר שהוא לא זומן להעיד על ידי התביעה), הצליחה ההגנה להטיל עננה כבדה של תהיות וחשד, בנוגע למעורבותם של גורמים שונים ושל בעלי עניין, המסוכסכים עם הנאשם, בחקירה נגדו".

עו"ד  רובינשטיין מסר בתגובה: "אני שמח שסוף כל סוף נעשה צדק, גם אם באיחור של כל כך הרבה שנים. אני תמה על כך שמלכתחילה הוגש כתב אישום בפרשה הזו. אני מקווה שמישהו יורה על פתיחת חקירה נגד המתלוננות ומי שארגן ודרבן אותן לשמיעת עדויות שקר". 

תגובת פרקליטות מחוז דרום: "מדובר בתיק שהתנהל במשך פרק זמן ממושך ובמסגרתו העידו שלוש המתלוננות כנגד הנאשם. בית המשפט לא קיבל את עמדת המדינה, אשר ביקשה ליתן את מלוא המשקל לעדויותיהן של המתלוננות, והחליט לזכות את הנאשם - לגבי שתי מתלוננות זיכוי מחמת הספק ולגבי מתלוננת שלישית - זיכוי מלא. בשלב זה אנו לומדים את הכרעת הדין ולאחר מכן נשקול המשך צעדינו בתיק".

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

עו"ד שרון יוסף
משפט פלילי | התמחות מיוחדת בעבירות נשק ואמצעי לחימה
עו"ד תמיר סולומון
פלילי | פשיעה כלכלית | עבירות מסים והלבנת הון
קטגוריה 2