השם הטוב של ח"כ סלומינסקי

נכתב על ידי עו"ד אמיר ברכה ב 05/12/2017 08:35:31.

עו"ד אמיר ברכה על משמעות ההחלטה לסגור את תיק ההטרדות המיניות נגד חבר הכנסת מהבית היהודי, שלא ניקה את שמו

slomiansky nisan  
ח"כ ניסן סלומינסקי  

עבירת המעשה המגונה (ס' 348 לחוק העונשין תשל"ז-1977) תוחמת בחובה מנעד רחב של מעשים אשר ביצועם מהווה עבירה הנושאת עונש של בין שנה ל-10 שנות מאסר, והכל כמובן תלוי בנסיבות המקרה.

בעידן טרום מהפכת האינטרנט, מעשים אלה קבלו ביטוי מועט ביותר במרחב הציבורי, שכן נשים לא התלוננו, והמעשים ברובם לא הגיעו לכותרות העיתונים; הם לא היו צבעוניים דיים.

אחד מהדברים החיוביים שהביאה עימה מהפכת האינטרנט והרשתות החברתיות היא המודעות לעצם עובדת היות המעשים אסורים, וגם המודעות של קורבנות העברה. משכך, גם הענישה החמירה. אך יותר מהכל - החשש מפני פרסום שלילי במדיה החברתית והשחרת פניו של התוקף היוו חסם ראשוני בפני עבריינים בפוטנציה.

גם פרשת ניסן סלומינסקי לא נולדה מעצמה, אלא ברשתות חברתיות. חגית מוריה גיבור - פעילה במפלגת הבית היהודי - חשפה ברשתות החברתיות כי אספה עדויות משמונה נשים שונות אשר סלומינסקי לכאורה תקף מינית וביצע בהן מעשים מגונים ללא כל הסכמה מצידן. לאור זאת הוקמה ועדת בדיקה מטעם "הבית היהודי", וגם המשטרה - בהוראת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה - החלה בבדיקת העדויות.

לבסוף, רק שתיים מתוך שמונה הנשים הסכימו להגיש תלונה, ואילו השאר סרבו בתוקף. מתלוננת א' טענה: במהלך השנים 2015-2016, בעת שקידמה עניין ציבורי, סלומינסקי ביקש ממנה להיפגש בארבע עיניים מחוץ לכותלי משרדו, ובהזמנות אחרת לחץ את ידה ממושכות ואמר שאם לא היו מצלמות - הוא היה אף מנשק אותה. מתלוננת ב' טענה למעשים שבוצעו בין השנים 2014 ל-2015, בהן שימש סלומינסקי כיו"ר ועדת הכספים. לדבריה, במספר הזדמנויות הוא חיבק אותה ונשק לה על לחיה, כאשר בפעם אחת היא נאלצה להסית פניה בכדי שלא ינשקה על פיה, ואף החמיא על הופעתה.

הבדיקה הפכה לחקירה פלילית, וסלומינסקי נחקר כחשוד בביצוע עבירות של מעשים מגונים. סלומינסקי טען כי מעשיו לא חרגו מהנורמה, נעשו בתום לב ובלבביות וללא כל כוונה מינית, וכן הכחיש את הניסיון לנשק את המתלוננת השנייה בפיה. ניסיונות היחידה החוקרת להשלים את בירור התלונה השנייה (המהותית יותר) העלו חרס, זאת לאור אי שיתוף הפעולה מצד המתלוננת. משכך, הוחלט על גניזת התיק מחוסר ראיות.

od bracha amir 195 210    
עו"ד אמיר ברכה    

מנקודת מבט משפטית סנגוריאלית גרידא, מדובר בתוצאה מוצלחת, שכן בסופו של יום פרשייה שקמה בקול תרועה רמה דעכה בקול דממה דקה. מאידך, הן ברמה האישית של סלומינסקי והן ברמה הציבורית, הרי שהפרשייה גרמה לנזק רב ולאובדן האמון במערכת.

ברמה האישית: "טוב שם משמן טוב". שם טוב הוא נכס שלא יסולא בפז בכל התנהלות חברתית, ושבעתיים כאשר מדובר באיש ציבור. אמנם התיק נסגר, אבל האם סלומינסקי יכול לטעון לחפותו? האם מישהו יאמין לו? האם העננה הוסרה מעל ראשו? החלטת היועמ"ש לכאורה נוחה, שכן סלומינסקי לא נדרש להיכנס למאבק משפטי, אבל אם הוא אכן חף מפשע - לא ניתנה לו האפשרות לנקות את שמו. משכך, הכתם המכוער שבעבירות המין יידבק בבגדיו עוד שנים רבות. לאיש ציבורי זו מכה קשה.

ברמה הציבורית: אין כל ספק כי האמון במערכת נפגע. הציבור רוצה תשובה ברורה: האם עומד לנגדנו אדם מסואב אשר ביצע מעשים מכוערים תוך ניצול מעמדו ומשכך צריך לתן את הדין, ולכל הפחות לעזוב את משרתו הציבורית? לחילופין, האם מדובר באדם צח כשלג, בעל מזג חם ולבבי שנפל קורבן לעלילת שווא, אשר בסופו של יום לא העלתה דבר, ושמו נפגע על לא עוול בכפו?

לדידי, אין כל הבדל בין אדם הנושא משרה ציבורית לבין אדם פרטי. כמי שייצג ומייצג בתיקי עבירות מין אשר חלקם העמידו כתבי אישום וחלקם לא, הנזק האישי לשמו של האדם הוא אותו נזק בשני המקרים - בין אם מדובר ברב שנאלץ לעזוב את קהילתו, או באדם אשר נאלץ לעזוב את עבודתו. ומה עם שלום הבית? 

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2