העם עם הגולן

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 29/10/2017 08:27:39.

עו"ד נוגה ויזל יוצאת נגד הקריאות להחרים את תוכניתו של איל גולן

golan eyal 6
אייל גולן

חזקת החפות היא זכות יסוד של כל אדם כל עוד לא הוכחה אשמתו. הפנייה שהועלתה באחרונה (כגון במאמר של עו"ד גל שרגיל, יו"ר עמותת 'אחת מתוך אחת' - "אל תצפו ב'קשת' כל עוד איל גולן בפריים טיים", באתר סלונה, 24.10.17) אינה בבחינת הטיית משפט אבל היא ניסיון להטיה של דעת הקהל.

איל גולן לא הטריד מינית אף לא אישה אחת. הוא לא הואשם בהטרדה. אפשר ואולי אף צריך להתווכח עמו על דעה שהביע, לפיה לגיטימי בעיניו לשכב עם נערה בת 17. ניתן ואף מותר בהחלט להתנגד נחרצות לדעתו זו ואף למתוח עליו ביקורת חריפה. לא לגיטימי לקרוא להחרמת צפייה בתוכנית שהוא מנחה.

מוצדקת ולגיטימית היא התביעה מגולן לנהוג באמות מידה אנושיות, מצפוניות ומוסריות, לא משום שהוא מחנך הדור או מטיף בשער (הוא לא) אלא משום שהוא דמות ידועה, בעלת כוח השפעה רב, מושא להערצה. יותר מזה: משום שהוא בן אדם, וככזה עליו להקפיד על התנהגות נורמטיבית.

כל צופה רשאי להחליט על פי שיקול דעתו, העדפותיו וטעמו, האם לצפות בתכנית של גולן או להימנע מצפייה בה. כל צופה יכול להחליט האם עצם הבעת דעה של גולן לפיה לגיטימי לקיים יחסי מין עם נערה בת 17 היא סיבה מספיקה להחרמתו או שאין בה, כשלעצמה, שום דבר המצדיק - קל וחומר מחייב - את החרמתו.

בעיני רבים ורבות גולן הוא אליל, אולי אף סמל מין. עיני רבים נשואות אליו, אוזני רבים כרויות לדבריו. הוא מעניין. הוא מסקרן. הוא חשוף לציבור, לרבות ברשת החברתית. העניין שהוא מעורר צפוי וטבעי. הוא לא ראוי בשל כך ליחס שונה, סלחני ומקל, אבל הוא ודאי לא ראוי ליחס מחמיר, מוקצן ומדיר.

od vizel noga 150 150
עו"ד נוגה ויזל

גולן לא צריך להישפט לפנים משורת הדין, אבל דווקא כמי שנכון שיישפט על פי דין - הוא חף מאשמה וחף מפשע על פי כל דין. אי שמירה קפדנית על חזקת החפות היא עוול בלתי כלפי מי שמוחזק כמי שחזקה זו אינה עומדת לו אבל היא גם, ואולי בעיקר, זיהום המשפט. משפט צדק. צדק צריך להיעשות על פי מבחן התוצאה - אשם או חף מאשמה. גולן חף מכל אשמה. עובדה זו, כשלעצמה, מהווה תנאי מספיק להניח לו ולמאות אלפי בני אדם, צעירים ומבוגרים, שאוהבים את שירתו ואת הנחייתו, להמשיך לעשות מה שהוא יודע לעשותו היטב: לשיר ולהופיע. לעשות לאנשים טוב ונעים בלב ובנשמה.

ביסוד הקריאה להחרמת הצפייה בתוכניתו מונחת אי ההשלמה עם החפות שלו ואי ההכרה בהכרח לשמור על חזקת החפות מכל משמר, כל עוד לא הוכח כי הוא אינו חף.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2