מבזקים+
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הוצאה לפועל | משפחה | תעבורה
0506245512 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
פלילי | פשיעה חמורה | פשיעה מקוונת וסייבר | עתירות אסירים
503456448 מידע מורחב
מיסים - פלילי ואזרחי | פשיטות רגל
0522614884 מידע מורחב
פלילי | אסירים | צבאי | שחרור ממעצר - ימים ועד תום הליכים
0522892777 מידע מורחב
פלילי | נוער | אסירים | סייבר
0523559949 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | בינלאומי
0547577333 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין

הסנגורית של ההאקר מאשקלון: "יש לו אוטיזם מסוג של גאונים"

בגיל 13, רגע לפני שאושפז בכפייה במוסד פסיכיאטרי, הוא עזב את הארץ עם אמו הביוכימאית ואביו מהנדס ההייטק * היום, בגיל 18 וחצי הוא נאשם באיומים על שדות תעופה, כמעט שגרם ליירוט טיסה, התריע על פיגועים ופצצות ברחבי העולם ואפילו איים על בכיר במשרד ההגנה האמריקאי. הסנגורית, עו"ד שירה ניר: "קשה להיכנס לראש של אנשים כאלה. הוא לא מבחין בין מותר לאסור"
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
haker ashkelon nbc
התקשורת בחו"ל לא התעלמה. סיקור הפרשה ברשת NBC

"הוא חיפש חברה באינטרנט, חיפש תשומת לב. אין לו חברים, הוא לא יודע מה זו תקשורת. הפעם הראשונה שהוא מתמודד עם אנשים זרים היא בבית המעצר". כך אומרת פרקליטתו של ההאקר הצעיר (18) מאשקלון, הנאשם בביצוע שיחות איום בטרור לאלפי יעדים בעולם ושיבוש התעופה האווירית. הסנגורית, עו"ד שירה ניר, טוענת כי הצעיר – ששמו אסור לפרסום מאחר שחלק ניכר מהעבירות עשה עוד כשהיה קטין – מאובחן על הרצף האוטיסטי.

27 ביוני 2015. השעה 9:00 בבוקר. בשדה התעופה קינקרדין, קנדה, מתקבלת שיחת איום ממטלפן אלמוני: "בטיסה פנים-ארצית מספר 391 הוטמנה פצצה". המטוס שהיה באוויר, בדרכו לעיר אדמונטון, הופנה מיידית לנחיתת חירום. 150 נוסעים פונו מהמטוס וכוחות המשטרה החלו בחיפוש אחר חומרי נפץ.

פברואר 2016. בחברת התעופה וירג'ין באוסטרליה מתקבלת הודעה על פצצה בטיסה מסידני ללוס אנג'לס. הטיסה הופנתה לנחיתת חירום בעיר בריסביין. הטייס השליך שמונה טון דלק מעל האוקיינוס טרם הנחיתה. הנוסעים והצוות פונו מהמטוס בבהילות.

יולי 2016. בשדה התעופה JFK בניו יורק מתקבלת הודעה על פצצה בטיסת אל-על לישראל. מטוסי קרב צרפתים מוזנקים לליווי המטוס מעל המרחב האווירי של צרפת ולאחר מכן נכנסים לכוננות יירוט גם שני מטוסי F-18 של חיל האוויר השוויצרי.

דצמבר 2016. הפעם הטיסה על הכוונת היא של שחקני קבוצת הכדורסל בוסטון סלטיקס מה-NBA. בחברת התעופה דלתא מתקבל איום על הטיסה בדרכה לאוקלהומה. המטוס הונחת בשדה ביניים, השחקנים פונו ממנו. 

אלו בסך הכל ארבעה מקרים מתוך כמות בלתי נתפסת של 142 שיחות איום לחברות תעופה, המפורטים בכתב אישום שהוגש (24.4) על ידי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה. האירועים נפרשים על פני שנתיים, משנת 2015 – ובכולם מעורב לפי האישום נער אחד מאשקלון המתקשר לשדות תעופה קרוב ל-150 פעמים ומאיים מפני פיגוע וריסוק מטוס האמור להתרחש בתוך זמן קצר.

לפי האישום, במשך אותה תקופה של שנתיים התקשר הנער, היום בן 18 וחצי, לכ-2000 מוסדות ציבוריים נוספים – לקניונים, בתי ספר, בתי חולים, תחנות משטרה ושגרירויות, כמעט תמיד בארצות הברית; במיעוטם של המקרים באוסטרליה, ובמספר מקרים גם בישראל, והתריע מפני פיגועי טרור. מטרת הצעיר, לפי כתב האישום, היתה לגרום לפאניקה ולהפעיל כוחות חירום. האיש שמאחורי אלפי "אזעקות השווא" נעצר בתום חקירה ארוכה ומשולבת של חוקריי הסייבר בלהב 433, ה-FBI ורשויות חקירה ממדינות נוספות. מאחר שבחלק עיקרי מתקופת ביצוע העבירות לכאורה הוא היה קטין, כתב האישום הוגש לבית המשפט לנוער ועל שמו כאמור הוטל חסיון.

סביר להניח שבבית המשפט לנוער לא ראו כתב אישום כזה מעולם. בין אלפיים שיחות האיום, מתועדים כ-50 מקרים בהם התקשר הנער לכאורה לתחנות משטרה בארה"ב והתריע כי הוא מחזיק בבני ערובה, משפחות וילדים, תוך אזהרה כי יוציא להורג את החטופים בכתובת שמסר. הנאשם עקב אחר הדיווחים בכלי התקשורת ושמר את התיעוד החדשותי על תוצאות מעשיו, אשר לפי חזרתו האובססיבית עליהם, הסבו לו סיפוק.

od nir shira new 195 210
עו"ד שירה ניר

חוסר שיקול דעת?

אם כן, מיהו הצעיר האניגמטי שהקים רשויות תעופה ותחנות משטרה, בארה"ב בעיקר, על רגליהן, אלפי פעמים?

עו"ד ניר, מספרת כי הצעיר "בא ממקום של משחק ושל אתגר, לא של זדון". הוא בן יחיד להוריו, אנשים משכילים שניהם – אמו ביוכימאית ואביו מהנדס הייטק. כשהיה בן חמש, חזרה משפחתו לישראל לאחר שהות של מספר שנים בארצות הברית. אף שהאינטליגנציה שלו גבוהה, מדובר בבחור הלוקה באספרגר (לקות התפתחותית, שבעבר הוכרה על "קשת האוטיזם" – ז"ק) ובנוסף הוא בעל עבר פסיכיאטרי.

"לנאשם יש אוטיזם מסוג של גאונים", גורסת עו"ד ניר, "אך כצעיר על הספקטרום האוטיסטי, הליקוי שלו קשור בין היתר בכושר שיפוט לקוי ובחוסר שיקול דעת. הוא מתקשה להבין את חומרת המעשים וההמולה סביבו. קשה מאוד להיכנס לראשם של אנשים כאלה. גם לחוקר, לעורך דין ולשופט קשה להבין את צורת החשיבה הנובעת מאוטיזם".

מעבר לשונות המולדת, סיפור גדילתו של הצעיר חריג בכל קנה מידה. כשהיה בן שמונה, הוציאו ההורים את בנם מבית הספר וממסגרות חינוך פורמליות, מאחר שלדבריהם מורים וילדים פגעו בו והילד לא הסתגל למסגרות. כשהיה בן 13, לאחר שנים של בידוד בבית, הוצא לו על ידי בית משפט צו אשפוז פסיכיאטרי בכפייה, לאחר שהנער איים להצית בית של שכניו. בפועל, הצו לא קויים, שכן הוריו של הנער התנגדו לאשפוז ונסעו עמו לחו"ל. במשך שנתיים היתה המשפחה בתאילנד ובארה"ב. אחת ההערכות היא כי ייתכן שאם היה מאושפז ומטופל כנדרש – לא היה מגיע למצבו היום.

"מדובר בבחור שאינו בריא בנפשו, לא אגיד בשכלו כי הוא מאוד חכם", אומרת עו"ד ניר. "הוא למד הכל לבד. הוריו מספרים שבגיל שנה הוא הרכיב פאזל של 30 חלקים, ובגיל שבע כתב סיפור של עשרות עמודים. בדומה, את שנותיו האחרונות הקדיש לעבודה ולימוד על מחשב. הוא כמעט ואינו יוצא מהבית. יש לו נוהגים שונים הקשורים לתסמונת. למשל, הוא אוסף כרטיסי אוטובוס ורכבת במשך שנים".

לבד מאוטיזם, סובל הצעיר מגידול שפירי שאובחן בראשו לפני מספר שנים, ולדברי עו"ד ניר אף הוא משפיע על התנהגותו. בנוסף, "כאוטיסט שלא למד או התחנך במסגרת מסודרת, אין לו גבולות, הוא לא מבחין בין מותר לאסור". לדבריה, הדבר בא לידי ביטוי גם כאשר המשטרה באה לעצור אותו בביתו בחודש שעבר, כאשר הוא תקף את השוטרת וניסה לחטוף את נשקה. לאחר מכן כשהתבקש להסביר את מעשיו, אמר כי "נבהל" מהשוטרים.

syver room
שוטרי הסייבר בפעולה. לא מפרטים על שיטות הפעולה

בהלה אמריקאית 

כתב האישום מתאר את אותה התרחשות כמניפולטיבית מצד הצעיר. במהלך חיפוש שערכה קצינה בחדרו טען הנאשם בפניה, בכזב, כי היא לא הבחינה בדבר מה שנמצא מעל הספרייה בחדרו. הקצינה הציבה כיסא ועמדה עליו כדי להגיע למקום עליו הצביע הנאשם. או אז, נטען כי הוא התנפל עליה וניסה להוציא את אקדחה מהנרתיק בחגורת מכנסיה. שוטר נוסף שהיה בחדר זינק לעברו. על אף הסצנה האלימה – לדברי עו"ד ניר לנאשם אין עבר פלילי קודם, אך האגרסיות לכאורה באות לידי ביטוי באירועים נוספים בכתב האישום.

ביולי 2015 התקשר הצעיר, אז כבן 17, פעמיים לבכיר לשעבר במשרד ההגנה של ארצות הברית והטריד אותו. לאחר מכן, נטען, הוא התקשר למשטרת וושינגטון, וטען כי בידו מידע על מעשי רצח שמתכנן הבכיר וכלי נשק שהוא מחזיק בביתו. במקרה אחר, הצעיר קשר לכאורה קשר לסחוט סנאטור בארצות הברית, ודרש ממנו לשלם לו במטבעות ביטקוין, שאם לא כן יגיע לביתו וירצח את בתו של הסנאטור.  

האיומים של הנאשם על מוסדות כה רבים, בין היתר על פצצות במוסדות יהודיים ברחבי העולם, לא נעלם כמובן מעיני התקשורת הזרה. כך למשל רשת NBC ששידרה במהדורות החדשות שלה בטלוויזיה ובאינטרנט כתבות על מעצרו של הצעיר.

הנאשם ביצע שיחות איום לכאורה תוך שימוש בכלים טכנולוגיים, כגון שירות Bitphone המאפשר התקשרות אנונימית מוצפנת מהמחשב ותשלום במטבע וירטואלי. במקרים אחרים חייג באמצעות שירות Plivo המאפשר לערוך את המספר המוצג בפני מקבל השיחה, או בשירות Ivona המאפשר המרת מילים מוקלדות לדיבור, כך שהמחשב הוא ש"השמיע" את האיומים.

בנוסף, נטען, הנאשם הציע את שירותיו לביצוע שיחות איום ושיגור הודעות סחיטה ליעדים שונים, בתמורה לתשלום, באמצעות אתר AlphaBay המשמש למסחר בדארקנט ("הרשת האפלה"). הנאשם תמחר את "שירותי הסחיטה" כך שעבור ביצוע שיחה שתכלול איום ברצח הוא ביקש תשלום של 40 דולר. עבור שיחת הכוללת איום בטבח במקום ציבורי, למשל בבית ספר, עלה התשלום ל-80 דולר, ועבור איום בהטמנת פצצה במטוס, המריא התשלום ל-500 דולר. לפי הנטען בכתב האישום, היו לו לקוחות ל"שירות" זה, ששילמו במטבע ביטקוין וירטואלי. הנאשם התחייב לשלוח ללקוחות הקלטה של שיחות האיום, והבהיר כי "אם כוחות הבטחון לא הוקפצו ולא התרחש פינוי, הוא ישיב למזמין האיום את כספו".

darknet

כסף לחשבון

לפי כתב האישום, בחשבונו של הנער הצטברו 184 ביטקוין, שהם שווי ערך לכ-900 אלף שקל. חלקם, גם מניהול עסקים נוספים ברשת, ביניהם לכאורה סחר באקסטזי. סוחר סמים מקנדה הציע לנאשם כי יפרסם ויציע בחשבונו בדארקנט כדורי MDMA למכירה. בנוסף, הציע הנאשם ב"רשת האפלה", לפי הנטען, מדריכים כתובים לייצור חומרי חבלה; מדריכים לייצור רעלים, בהם ציאניד וריצין ועוד "ערכות פשיעה" שאסף ואגר עם הזמן.  

עו"ד ניר טוענת כי הטענות בקשר לכספים שקיבל מופרכות, וכי התנהלותו מדגישה את חריגותו. לדבריה, מעולם לא היה ברשותו חשבון בנק, והוא לא עשה שימוש בכספים שנכנסו לחשבונו ברשת. לדבריה, מדובר בצעיר שנשבה בדמיונות ופרץ גבולות עקב היעדר מסגרת ופיקוח. תשובותיו בחקירה לא היו ברורות, הוא ביקש לישון במהלך החקירה והיה מבולבל. המעקב אחריו נמשך מספר חודשים, אולם במשטרה לא מנדבים פרטים על שיטות הפעולה. עם זאת נודע כי בלשי יחידת הסייבר שכרו דירה סמוך לביתו של החשוד, על מנת לאתר את המקום ממנו יוצאות השיחות ו"אותות סייבר" שהצעיר השתדל להעלים. כך למשל הוא הפעיל אנטנה רבת עוצמה שאיפשרה לו לעבוד ברשתות אלחוטיות מרוחקות בטווח רחב, וביצע פעולות באמצעות השגת שליטה מרחוק במחשבים אחרים.

bitcoins
184 ביטקוין בחשבון, שווה ערך ל-900 אלף שקל

ארה"ב ביקשה את הסגרת הנאשם, אך פרקליטות המדינה סירבה בשל היותו קטין בעת ביצוע חלק מהעבירות. בבקשה להארכת מעצר עד תום ההליכים, השווה עו"ד יוני חדד ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, את מסוכנותו של הנאשם לזו של מונדר בדיר – "גאון התקשורת" העיוור מכפר קאסם אשר נשפט מספר פעמים על עבירות הונאה ואשר "עשה את שמו" בתחילת דרכו בזכות חדירה למרכזיות תקשורת.

לדברי עו"ד חדד, לצורך ביצוע איומים חובקי עולם, הנאשם הנוכחי לא נדרש לצאת מפתח ביתו ו"כבר נפסק כי כישורים ויכולות בתחום המיחשוב, המשמשים לצורך ביצוע עברות פליליות, מהווים גורם מגביר-מסוכנות ומשמשים כשיקול להימנעות מחלופת מעצר". הפרקליט ציטט בהקשר זה את בית המשפט העליון, אשר אמר על בדיר כי "כישוריו הנדירים ויכולתו הבלתי מצויה בתחום התקשורת עושים אותו למוקד של סכנה לציבור".

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן