דניאל חקלאי - משרד עו"ד
צווארון לבן | משפט פלילי | נפגעי עבירה | צווי הגנה
עו"ד מירי פרידמן
פלילי | עבירות כלכליות | הלבנת הון | צווארון לבן
שוורץ - נרקיס - משרד עו"ד
משפט פלילי ומשמעתי | קניין רוחני | משפט אזרחי מסחרי | דיני עבודה
עו"ד רון פרסטר
משפט פלילי | פשיעה כלכלית והלבנת הון | צווארון לבן | דיני צבא
עו"ד ליאור שטלצר
פלילי | צבאי | מנהלי | תעבורה
עו"ד נעמה אלחדד
פלילי| פשיעה חמורה | פשיעה כלכלית | צבאי
עו"ד שילה ענבר
פלילי | כלכלי | מיסים | הלבנת הון | ייעוץ לעורכי דין
עו"ד אייל בסרגליק
משפט פלילי ואזרחי | עסקים ונדלן
עו"ד אסף ברדוגו
פלילי | תעבורה | מסים | התמחות מיוחד בתיקי הגירה
עו"ד עביר בכר
זכויות אסירים | קורבנות עבירה | דיני מעמד הגירה
עו"ד ניר יסלוביץ'
משפט פלילי | צווארון לבן | פשיעה חמורה
ד"ר ניסן שריפי - משרד עורכי דין
רישוי עסקים | תכנון ובנייה | מיסים והלבנת-הון
עו"ד גיל דחוח
משפט פלילי | צווארון לבן
תומר גונן - משרד עורכי דין
דיני תעבורה | משפט פלילי | ייעוץ ליווי וייצוג
עו"ד אורן בר עוז
משפט פלילי | פשיעה כלכלית | הלבנת הון

המדובב הטוב, המדובב הרע

נכתב על ידי אמיר זוהר ב 04/10/2015 11:11:15.

לפני 11 שנה הרעיפה הפרקליטות שבחים על מדובב שהביא להרשעה של נאשם ברצח, עכשיו מפריכה הפרקליטות את האמינות של אותו המדובב כמי שניזון משמועות בנוגע לתיק רצח אחר – הכל כדי להכשיר את עד המדינה "הנתנייתי" במסגרת פרשה 512

soragim 400 284
המדובב עבד בתא אחד על שני תיקי רצח. באחד הוא אמין בשני הוא תחמן

בשבוע שעבר הראינו כאן, כיצד שני עדי המדינה המובילים של פרשה 512 ("הלודאי" ו"הנתנייתי") מעידים בתיק רצח על תרגיל כיפה אדומה שעשה לכאורה מוטי חסין בשירות יצחק אברג'ל, אבל סותרים אחד את השני בסוגיית זהות הרוצח בפועל של קורבן התרגיל - דוד ביטון (דאידונה).

השבוע אנו חושפים קושי נוסף בדרך המשפטית הארוכה הצפויה לתביעה בפרשה הפלילית ההיסטורית הענפה. פרקליטות מחוז מרכז מפריכה את אמינותו של מדובב משטרתי מקצועי אשר הוגדר על ידה עצמה כאמין ביותר בבית משפט מחוזי ועליון, ועל בסיס עדויותיו הורשע נרקומן צעיר בשם ויקטור גואטה ברצח של נרקומן זקן בשם איזו שורץ, בחודש אפריל 2004 בשכונת דורה בנתניה.

מדוע? הכל לצורך הכשרת עדות סותרת בתיק רצח מקביל שמסר לאחרונה עד המדינה "הנתנייתי" המפורסם מפרשה 512 נגד שני עבריינים מנתניה, כפיר כהן וברטו חג'ג', שבניגוד מוחלט לממצאים בזמן אמת של אותו מדובב אמין כביכול, נאשמים עכשיו ברצח של עבריין בשם דורון סרוסי, אף הוא נרצח בחודש אפריל 2004 בשכונת דורה בנתניה.

כעת, על רקע ההתבטאויות הנחרצות של הפרקליטות בבית משפט מחוזי ועליון - על חוסר האמינות של המדובב המשטרתי ועל מופרכות עדותו בתיק רצח סרוסי - נערכים במשפחת גואטה להגשת בקשה דחופה למשפט חוזר בתיק רצח שורץ על בסיס אותה ראיה חדשה שפרסמה הפרקליטות עצמה.

מנגד, הסנגורים של הנאשמים בתיק רצח סרוסי טוענים כי המדובב אמין גם אמין, ומבקשים לפסול על הסף דווקא את העדות של עד המדינה "הנתנייתי" – המחולל של פרשה 512.

od gueta gila new 294 294
עו"ד גילה גואטה. טראומה בתחנת נתניה

חוק וצדק

לא בכל יום מוציאה פרקליטת מחוז מיוזמתה מכתב רשמי לאסיר עולם על ראיות חדשות שנמצאו בתיק שלו אחרי 11 שנות מאסר, מה גם שהמכתב נשלח לפני ראש השנה לאחותו של המורשע ברצח, עו"ד גילה גואטה, סנגורית לוחמנית יוצאת דופן שבפרקליטות מתעבים אותה ממש ובבתי המשפט מתקשים לעכל אותה.

בתחילת שנות התשעים היתה גואטה צעירה ממשפחה קשת יום בשכונת דורה, שאחיה הרבו להסתבך עם המשטרה. עקב טראומות החיכוך היומיומי הקימה גואטה את "ארגון חוק וצדק" אשר הוביל מאבק ציבורי מקומי נגד אלימות השוטרים בתחנת נתניה. בשיאו של הקמפיין הועברו מהתחנה מספר שוטרים אלימים, למורת רוחה של פרקליטת המחוז דאז, עדנה ארבל, שרק בהוראת בית משפט העליון נאלצה להתייחס רשמית לתלונות הארגון של גואטה.

לימים, בעקבות הרוח הגבית מהמאבק נרשמה גואטה ללימודי משפטים במכללת נתניה וסיימה בהצטיינות; ארבל מונתה לשופטת בית משפט העליון; ואילו אחד השוטרים "המורחקים" מתחנת נתניה, רפ"ק אוהד מגורי, הפעיל את המדובב אשר הפליל את ויקטור גואטה בתיק רצח איזו שורץ, אותו המדובב שאמינותו מופרכת כעת על ידי הפרקליטות בתיק רצח סרוסי.

gueta victor 400 400
ויקטור גואטה. 11 שנה במאסר עולם

רצח איזו שורץ

לפי כתב האישום, המניע לרצח היה יריבות על סחר בסמים בנתניה, ומי שקורא את התיאור הפשטני הזה יכול להתרשם כי מדובר במלחמה בין ארגוני פשע בנתניה הקלאסית. בפועל, גואטה היה אסיר משוחרר מכור לסמים וחסר אמצעים, ואילו שורץ היה נרקומן זקן וערירי שהיה מטופל באדולן וכדורי שינה.

לשניהם היתה היכרות עם שתי דמויות רלוונטיות לסיפור. האחת, נרקומנית שהיתה פעם בת זוג של גואטה אבל אהבה לרבוץ בדירה של שורץ קשישא אשר רקח עבורה קוקטיילים כימיקלים ממסטלים. השני היה אסיר משוחרר מכור לסמים בשם מוטי ביסמוט, שנעצר על אירוע ירי לעבר בעל פיצוציה אשר התלונן כי ביסמוט אשר דקר אותו בעבר ונשפט לחמש שנות מאסר, השתחרר מהכלא וחזר להציק לו.

ביסמוט נעצר והכחיש שהוא היורה, אבל לאחר שמדובב הפליל אותו הוא הציע לחוקר מגורי מידע על גופה ורוצחה כתנאי לשחרורו. מגורי הרים את הכפפה, מה גם שביסמוט ציין בעדות רשמית כי היורה על הפיצוציה הוא ויקטור גואטה, שהוא גם הרוצח של איזו שורץ אשר נרצח כשלושה שבועות לפני כן. במעמד הזה ביסמוט חשף בפני השוטרים ההמומים את הגופה המובטחת, של שורץ, מוטלת על סף ריקבון בדירתו המבודדת.

od halevi yarom 150 shofetet arbel edna 150
עו"ד ירום הלוי שופטת עדנה ארבל

בעדויותיו הוא סיפר כי יומיים לפני הרצח שכנע אותו גואטה לבוא איתו לדירה של שורץ, ולהוציא אותו החוצה כדי שגואטה יסחוט ממנו כסף וסמים. לפי העדות, פעמיים באותו הערב הוציא ביסמוט את שורץ האומלל מהדירה, אבל בשתי הפעמים גואטה לא יצא מהמסתור כדי לבצע את התוכנית, מה שלא מנע מביסמוט לעלוב בשורץ ולעזוב בגפו את המקום ללא כסף או סמים.

חלפו מספר ימים, סיפר ביסמוט, וגואטה התוודה בפניו על ביצוע הרצח במילת סלנג טריפוליטאית, אמילתצ'ו, רוצה לומר - עשיתי אותו.

הרכב שופטים של בית משפט המחוזי אימץ את העדויות של ביסמוט ושל הנרקומנית אשר טענה כי בבוקר הרצח שורץ הזהיר אותה מפני בן הזוג שלה לשעבר. השופטים תמכו את שתי העדויות בעדות המדובב, הגם שלא הצליח להקליט את גואטה, אבל העיד כי גואטה התוודה בפניו על ביצוע הרצח ומסר לו פרטים מוכמנים.

במהלך הכרעת הדין התעקשה הסנגורית גואטה לשבת על ספסל הנאשמים ולחבק את הלקוח שלה, אחיה הנאשם שהורשע ונשפט למאסר עולם.

לאורך כל המשפט טענה עו"ד גואטה כי ביסמוט העליל על אחיה ואילו הקצין מגורי סגר איתה את החשבון הקהילתי על גבו של אחיה החף מפשע, אולם טענותיה נדחו. רצה הגורל ובערעור שהגיש עו"ד ירום הלוי לבית משפט העליון ישבה השופטת עדנה ארבל, אשר דחתה את הערעור אבל הבהירה כי אילמלא עדותו האמינה של המדובב לא היה מקום להרשיע את אחיה של הסנגורית "הסוררת".

מה אומרת קביעת השופטת המוערכת בנוגע לאמינות המדובב, על הסיכוי של גואטה לקבל משפט חוזר עקב הראיות החדשות אשר מפריכות את אמינות המדובב? ימים יגידו, בינתיים כבר יש לשינוי בעמדת הפרקליטות על המדובב השפעה ישירה על פרק נוסף בפרשה 512.

sarussi doron 402 402
 תעלומת רצח דורון סרוסי התחדשה אחרי 11 שנה

רצח דורון סרוסי

דורון סרוסי מנתניה היה "בחור טוב" בעגה העבריינית, אסיר משוחרר שהיה מעורב במאבקי שליטה על תחנת דלק בכביש החוף, סמוך לשכונת דורה. במהלך שהותו בכלא דאגו לו חבריו לקצבה חודשית זעומה של 500 שקל, אבל כאשר השתחרר ודרש להכיר בו כשותף בתחנה הוא נקלע לעימות איתם.

ב-18 לאפריל 2004 הגיע סרוסי לדירה של צרכן סמים בשכונת דורה, בבר איבגי, והסתגר באחד החדרים. סמוך לחצות נכנסו לחדרו שניים או שלושה גברים ודקרו אותו קשות בקנה הנשימה ובפלג גופו העליון. איבגי סייע לו לרדת לרחוב והזמין אמבולנס, אך מיהר לחזור לדירה, ניקה את כתמי הדם ונעלם, עד שנעצר למחרת.

בעדותו במשטרה סיפר איבגי כי בסלון הדירה התארחו שלושה חברים שלו (בנצי אקוע, שלומי דקל ובני ראובן), ואילו סרוסי פרש בשלב מסוים לישון בחדר הפנימי. לטענתו בעדות, סמוך לחצות הגיעו לדירה שני בחורים שהוא אינו מכיר ושאלו על סרוסי. הוא הפנה אותם לחדר הפנימי ואז שמע קולות של מריבה, בסיומה השניים הותירו את סרוסי מתבוסס בדמו.

במהלך ימי המעצר הוכנס איבגי לתא אחד עם גואטה והמדובב, שהתחזה להיות סאקר אל אושלה, סוחר סמים ממשפחה מוכרת של סוחרי סמים בדרום הארץ. סאקר המדובב עבד בשתי חזיתות, מצד אחד על גואטה בתיק רצח, ומצד שני על איבגי שבשלב הזה עוד היה חשוד בנסיון לרצח בלבד, שכן סרוסי אושפז חסר הכרה במשך חמישה חודשים עד למותו.

soragim 400 284
המדובב: יא רבאק... כפרה מה כפרה

"איבגי סיפר לי שהוא עצור על דקירות", סיפר המדובב בעדותו. "הוא אמר למשטרה שנכנסו רעולי פנים ודקרו בן אדם... אני בעיניים ותנועות ידיים סימנתי לו כל הכבוד, שהוא לא הסגיר את החברים שלו, ואז גואטה נכנס לשיחה ואמר ש'החמור הזה שבוע לא מדבר עם המשטרה ולכן לא מכניסים לו ציוד'. גואטה אמר שהוא שלח אותו לומר שההם שנכנסו לדירה היו רעולי פנים, וככה המשטרה והחוקרים שינו את היחס אליו והכניסו לו ציוד".

כעבור יומיים, לאחר נסיעות לבתי משפט וחדרי חקירות, נפגשו המדובב גואטה ואיבגי שוב. "התחבקנו, כפרה מה כפרה, ואני ישבתי על המיטה שלו ושאלתי אם הוא עומד על המילה, והוא אמר שבטח, שקיבל עוד שבעה ימים אבל הוא הולך הביתה, זה היה עשר בלילה בערך... גואטה קיבל גראס מחדר שש, התחיל לעשן והדליק מוזיקה ברדיו, ואני ניצלתי את ההזדמנות שגואטה מסטול לשאול את איבגי למה החברים שלו לא דואגים לו... אז הוא אמר שהם לא יכולים לדאוג כי שניים מהשותפים שלו נמצאים במעצר, שלומי דקל בחדר 4 ובנצי אקוע בחדר 2, והשלישי שהוא 'הקליבר ביננו' וקוראים לו בני ראובן, הוא בבריחה.

"יא רבאק, אמרתי לו, אני מקווה שהשותפים שלך בחורים טובים ולא יפתחו במשטרה. איבגי אמר לי שניתן לסמוך עליהם במאה אחוז... ואז הוא אמר איך הוא הזמין את הבחור שנדקר אליו הביתה ושלושת החברים שלו הגיעו רעולי פנים ודקרו את הבחור... וסימן על הצוואר ועל החזה... הבנתי ממנו שמי שדקר זה הקליבר בני ראובן, עם סכין ברוחב 5 סנטימטר ובאורך 15 סנטימטר, ואבגי אמר שהכוונה היתה לרצוח אותו".

ההתפתחות הבאה היתה נגדית. אחד החשודים מהדירה, בנצי אקוע, טען כי הוא לא יסכים שאף אחד יילך למאסר עולם על פשע שלא ביצע, וסיפר כי השניים שדקרו את סרוסי הם ברטו חג'ג' וכפיר כהן שעבד בתחנת הדלק, אלא שהשניים ירדו למחתרת ונעצרו רק כעבור מספר שבועות. בסיום החקירה שוחררו כל החשודים מחוסר ראיות, חרף העדות של אקוע והוידוי של איבגי בפני המדובב.

el al tush tush 330 330
עד המדינה הנתנייתי. כולם התוודו בפניו?

החשודים הפכו לעדים

וכך, עוד תיק רצח שלעולם אינו נסגר נכנס להקפאה זמנית, עד שבשנת 2012 הגיעו בלשים של ימ"ר תל אביב ויאחב"ל להסכם עם עד המדינה "הנתנייתי" אי שם. העד, שנקלע לצרות צרורות, נזכר כי מעבר להרפתקאותיו עם בכירי ארגון אברג'ל בישראל וברחבי העולם, הוא היה פעם "בחור טוב" מנתניה שרבים התוודו בפניו על פשעים שביצעו – בינהם הוא מנה פשעים של ריקו שירזי ואסי אבוטבול, אבל לא רק מותגים.

לדבריו, כאשר שהה בחו"ל בשנת 2004 התקשר אליו כפיר כהן ממקום המסתור שלו וביקש ממנו סיוע עקב בעיה שנוצרה לו עם ההוא שנדקר בדירה בדורה. על בסיס השיחה הלא מתועדת הזו החליטו בפרקליטות להתעלם מעדות המדובב "האמין" שלהם נגד איבגי ושות', והגישו לאחרונה נגד כהן וחג'ג' כתב אישום המבוסס על העדות של אחד מיושבי הדירה בשנת 2004 (אקוע), ועל עדויות חדשות שנגבו מאיבגי ודקל ברעידת האדמה שהתרחשה לאחרונה עם חשיפת פרשה 512.

על מסכת הראיות הזו אמר השופט אברהם יעקב מבית משפט המחוזי בתל אביב: "נטען לטעון כי הראיות שתוארו יכולות לספק בסיס לכאורי להרשעה, אולם ישנה ראיה נוספת אשר מתארת מערכת עובדתית אחרת, וזוהי הודעת המדובב לפיה איבגי הודה לפניו כי הוא יחד עם חבריו שלומי דקל, בנצי אקוע ובני ראובן, הם שרצחו את המנוח".

od klein israel 201 201 od sagron jacky kimhi 201 201
עו"ד ישראל קליין עו"ד ג'קי סגרון

גם הסנגורים, עורכי הדין ישראל קליין וג'קי סגרון, טוענים שעדות המדובב בזמן אמת היא האותנטית ביותר. בדיון על אמינותו ציין עו"ד קליין סופרלטיבים שהרעיפו פעם על המדובב בפרקליטות, "הם כותבים שהוא קצין מג"ב, אדם עם תואר, ואפילו הוא עצמו מציין בעדות, 'גייסו אותי כי אני מצטיין ופיענחתי את הרצח בו הורשע ויקטור גואטה'".

השופט ציין בהקשר זה כי לפי הפרקליטות, "הודעת המדובב נתפשה כלא אמינה ונזנחה כבר בשנת 2004... בעקבות חידוש החקירה טוענת התביעה כי המדובב ניזון משמועות שהתרוצצו בעיתונות המקומית ובחדרי המעצרים... ונחשף לפרטי חקירה מכיוון שהיה מעורב בחקירת רצח נוספת (איזו שורץ, א"ז) הסבר זה אינו מניח את דעתי", הדגיש השופט, "מדובר בעדות לפיה מבצעי הרצח היו אחרים אשר משמשים עדים בתיק זה, ועל הודעותיהם מבססת המאשימה את התשתית העובדתית לכתב האישום (נגד חג'ג' וכהן, א"ז). בהודעות המדובב מופיעים פרטים מוכמנים, הוא יודע לתאר את הסכין, את מקום הדירה ואת שמות האנשים שנכחו בה. הודעתו של המדובב מעיבה על התשתית הראייתית של התביעה ומכרסמת בה כרסום ניכר".

בעוד כפיר כהן מרצה מאסר בתיק אחר ונעצר בהסכמה עד להודעה אחרת, הורה השופט אברהם לשחרר את חג'ג' בערבות, ובית משפט העליון דחה את הערר שהגישה הפרקליטות.

את תגובת הפרקליטות לא היה ניתן לקבל במהלך חול המועד.

maariv 15 10 2 medovev
הכתבה כפי שפורסמה בעיתון "סופהשבוע מעריב"

 

 

 

 

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

עו"ד תומר בן חמו
משפט פלילי | דיני תעבורה | נפגעי עבירה | מעצרים וחקירות
עו"ד יפעת כץ
פלילי | פשיעה חמורה I צווארון לבן I נוער I פסיכיאטריה משפטית
עו"ד אמיר מסארווה
פלילי | תעבורה | מעצרים | ערעורים | עתירות מנהליות
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות
עו"ד לירון מלכה
פלילי | פשע חמור | מין | מעצרים | צבאי | נוער
קטגוריה 2