אף ילד לא נולד להיות עבריין

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 10/10/2017 15:57:38.

עו"ד נוגה ויזל על יוזמת החקיקה של השרים ארדן ושקד: שינוי תקופת קיזוז המאסר משליש לחצי - יגדיל את סיכויי השיקום של קטינים ויתרום לחברה כולה

kele ofek
כלא אופק לנוער (צילום ארכיון: דוברות שב"ס)

יוזמת חקיקה חדשה מבקשת לשנות את תקופת קיזוז העונש משליש לחצי מתקופת המאסר. מדובר בבשורה לקטינים שנכלאו בגין עבירות לא קשות, ויכולים לעבור תקופת שיקום במקום לשבת בכלא.

נזקה המצטבר של כליאת עבריינים צעירים (קטינים) מאחורי סורג ובריח עלול להקשות עליהם לחיות חיים נורמטיביים לאחר שחרורם. ככל שמשך הכליאה ארוך יותר, כך בהתאמה, הקושי להשתלב בחיים.

באופן טבעי יש נטייה להחיל את מידת החסד והרחמים על קטינים, אשר ביצעו עבירות שאינן מוגדרות כקשות וכחמורות, ודאי על מי מהם אשר גבוה הסיכוי שלהם לפתוח דף חדש, חלק ונקי, בסיום תקופת ריצוי המאסר. על רקע זה יש לברך את יוזמת החקיקה החדשה של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ושל שרת המשפטים איילת שקד, המבקשת להאריך את תקופת קיזוז העונש משליש לחצי מתקופת המאסר.

ככל שיפחת משך הזמן שבו הקטין כלוא מאחורי סורג ובריח, כך יגבר ויגדל הסיכוי לשקם אותו. שיקומו הוא ודאי אינטרס של החברה כולה ולא רק של משפחתו.

קל להשפיע על ילדים ואף לגרור אותם למעשים לא טובים. היעדר שיקול דעת ונטייה ליישר קו עם החברה, גם אם מדובר בחברה שחבריה עושים מעשי קונדס, ואפילו מעשים פליליים (ובלבד לא להיחשב חריג, חנון) מהווים לא אחת סיבה להתנהגות עבריינית. ילד לא נולד עבריין. הוא הופך להיות כזה בגלל היותו קורבן ללחץ חברתי.

נזקה של שהייה ממושכת של קטינים בבית הסוהר עלולה להיות ממשית ו-ודאית יותר מאשר תועלתה המוטלת בספק. העונש, כשלעצמו, לא בהכרח מלמד לקח. אין בו ערובה לאי הישנות המעשה הפלילי, בעוד שיקום שיטתי ומובנה עשוי להגביר את הסיכוי לשיקומו של הקטין ולהרחקתו מהעולם העברייני שאליו נקלע מבלי דעת.

עצם שהיית קטין במחיצת עבריינים עימם הוא חולק תא בבית הסוהר לא מרחיקה אותו מעולם הפשע אלא מקרבת אותו אליו. שיקומו מחוץ לכתליו הוא המעשה הנכון והמתבקש, אשר במהלכו הוא יוכל להבין טוב יותר ואף להפנים ולהטמיע ערכים ואופני התנהגות נורמטיביים.

od vizel noga 150 150
עו"ד נוגה ויזל

בד בבד עם קיזוז מחצית מתקופת המאסר - מעשה ראוי ומבורך כשלעצמו - נדרשת תוכנית שיקום אפקטיבית, אשר הודות לה יפחת מספרם הגבוה מאוד (75%) של קטינים החוזרים בפעם השנייה ואף יותר לכלא. מן הדין שהשיקום יתחיל בתוך הכלא ויימשך מחוץ לו, כאשר בכל תקופת הקיזוז יישאר הקטין תחת פיקוח הדוק וקפדני של גורמי השיקום וככל שנדרש - גם על ידי גורמי האכיפה.

קיצור משמעותי במשך שהיית קטין בכלא צפוי לעורר בו מוטיבציה להשתקם. משך זמן ארוך יותר מחוץ לבית הסוהר - עדיין במסגרת התקופה הקצובה מלכתחילה לריצוי העונש - יאפשר יישומה של תוכנית שיקום יסודית ומעמיקה, אשר גלום בה סיכוי להשיב את הקטין לחיים נורמטיביים ולאפשר לו לחיות כאזרח הגון ושומר חוק בעתיד.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2