אלקטרז בישראל

נכתב על ידי עו"ד ישראל קליין ב 03/01/2018 12:02:42.

עו"ד ישראל קליין על הצביעות של הפרקליטות והמשטרה מול החלטת בג"צ לשפר את תנאי הכליאה בישראל

alcatraz inside freepik
רעיון: שנציגי המשטרה והפרקליטות יערכו סיור, כמו התיירים באלקטרז (FREEPIK)

יש צביעות ביחס של הפרקליטות והמשטרה לגבי הצורך לקיים את החלטת בג"צ, שקבעה לוח זמנים לשיפור תנאי הכליאה של הכלואים. מצד אחד, הפרקליטות והמשטרה מנסות להחמיר בענישה ומתעקשות על מאסרים ארוכים, כולל של נאשמים בעבירות צווארון לבן. מצד שני, דו"ח ועדת דורנר קובע שיש להימנע כמה שאפשר מכליאה בפועל שלא תואמת את יעדי השיקום ומניעת הפשיעה, ולא משיגה תכליות אמיתיות.

הפרקליטות מנסה למסמס את תוכניות צמצום הכליאה, הכל כדי שתוכל לממש את האג'נדה שלה - לכלוא כמה שיותר ובכל מחיר. לכן היא מנסה לסכל את כוונת הנשיא לערוך חנינה כללית לקראת שנת ה-70. לכן היא מתנגדת לרצון שב"ס לשחרר כמות גדולה של אסירים שאפשר "לחיות יפה" עם השחרור שלהם, ולכן היא גם מפיצה את תוכניות הבנייה הגרנדיוזיות של שב"ס כדי לעצור את תוכניות השחרור, כשהיא יודעת שהבנייה תיקח במקרה הטוב עוד הרבה שנים.

החלטת השופט רובינשטיין בנושא הצפיפות בבתי הסוהר עומדת להיות מבוזה בזמן הקרוב על ידי הפרקליטות, שהיה מצופה ממנה לשמור על החוק ולכבד החלטה של בית משפט עליון, שעונה גם על תנאי בסיס של כבוד האדם. מכיוון שזה נוגד את האג'נדה, נמצאו התקציבים לבנייה, בידיעה שהדבר אינו עומד ליישום בטווח סביר, אך ניתן באמצעותו להרדים את כולם.

od klain israel new p    
עו"ד ישראל קליין    

דוגמה קיצונית ניתנה (2.1) בדיון של יונתן היילו בוועדת השחרורים. לאחר שבית המשפט העליון קיצר את עונשו בצורה משמעותית, והנשיא קיצר עוד יותר כדי שהוא יעלה (ובצדק) באופן מיידי לועדת השחרורים שתוכל לשחרר אותו, רק הפרקליטות התנגדה. וזו דוגמה אחת מני רבות. האדם הולך לאיבוד כאשר הפרקליטות דבקה בתפיסותיה, והייתי מצפה להתמודדות ראויה של הפרקליטות עם האיזונים שהיא נדרשת לעשות. המבחן האמיתי יהיה בחודשים הקרובים, כשהיא תצטרך להסביר לבית המשפט העליון מדוע החלטתו המחייבת לא מיושמת, ואז מן הסתם יגישו בקשה לאורכה, שלא מכבדת את הזכויות הבסיסיות של אדם לחיות בכבוד.

כמו התיירים שמגיעים לאלקטרז, הכלא שנסגר בסן פרנסיסקו, ונכנסים לצורך החוויה לאחד התאים שמותיר רושם בל יימחה, אפשר לערוך לגורמי המשטרה והפרקליטות סיור ולאפשר להם לשהות דקות ספורות בתא סגור. אני בטוח שזו תהיה נוסחה בדוקה לשינוי תפיסה מיידי.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2