פוסטה - השופטים בתיקי הרצח של ארגון מוסלי "שברו כלים"
הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

הרשעת עו"ד ברק כהן: "לא ביקורת אלא מסע עלבונות והשמצות"

השופטת דנה אמיר הרשיעה את כהן בהעלבת עובד ציבור והכשלת שוטר בתיק מהתקופה בה היה…

האישומים נגד עו"ד עמיקם הדר: "הפעיל" קציני משטרה והונה לקוחות

האישומים נגד עו"ד עמיקם הדר: "הפעיל" קציני משטרה והונה לקוחות

הדר נאשם בקבלת שכר טרחה במרמה מתשעה לקוחות בטענה שבדה בפניהם חקירות והפעיל מתחזים לקצינים…

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

מנדלבליט: שיפגינו נגדי בכל מקום, רק לא בשכונה

היועץ המשפטי לממשלה רוצה לבחור איפה יפגינו נגדו, אבל בכיכר גורן הסמוכה אל ביתו נאספו…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

השופטים בתיקי הרצח של ארגון מוסלי "שברו כלים"

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

הודיעו לנשיאות בית משפט המחוזי בתל אביב על פרישה מהתיק לנוכח התמשכות ההליכים ומחלוקות מתישות על העברת חומרי החקירה, וביקשו למנות הרכב שופטים אחר * הנהלת בתי המשפט: הודעת השופטים, על רקע פרישת השופטת דותן משיפוט בחודש אוקטובר 2018 

shofetet dotan co
מצוקת שופטים ב"מגה תיקים" של פשע חמור.
מרדכי לוי, שרה דותן, ירון לוי

הרכב השופטים, שרה דותן (יו"ר), ירון לוי ומרדכי לוי, הודיעו כי הם מבקשים לפרוש מניהול המשפט של תיקי הרצח המיוחסים לאנשי ארגון הפשע מוסלי. לפי הודעת השופטים, הם מעבירים לסגן נשיא בית משפט המחוזי בתל אביב, השופט ג'ורג' קרא, בקשה למנות הרכב אחר תחתיהם, והודעה על כך נמסרה רשמית גם לצדדים בפרוטוקול הדיון האחרון שנערך אתמול (8 מרס).

למעשה, ההחלטה הזו לא באמת הפתיעה. בחודש מאי 2015 הוגשו כתבי האישום המבוססים על אחד מעדי המדינה הבעייתיים ביותר שידע המשפט הפלילי בישראל. כבר אז עלו טענות על המהיימנות והתוקף של עדויותיו על שלושה מעשי רצח בתיק (אוהד פרנקו, דניאל סמרה, בר כהן), עדויות שניתנו לאחר שעדויות אחרות שמסר על שלושה מעשי רצח אחרים שביצע עם קרוב משפחה שלו איבדו את ערכן, עקב החיסול של קרוב המשפחה, שימי ענו, בדרום אפריקה.

עם פתיחת המשפט חזרה על עצמה שגרת המחלוקת על העברת חומרי החקירה הרלוונטים, מחלוקת אשר הפכה לשגרה המעכבת הליכים במרבית תיקי הפשע החמור בישראל. אחרי תשעה חודשים במעצר ללא כל התקדמות, השופט צבי זילברטל מבית משפט העליון קבע שיש בעייתיות בהליך העברת החומרים להגנה, ורמז כי לא יהיה מנוס משחרור בתנאים של הנאשמים.

זמן קצר לאחר מכן, בחודש אוגוסט 2016 נחשפה פרשה 1131 של ארגון אברג'ל ב'. בפרשה זו גייסה המשטרה שני עדי מדינה אשר סיפרו כי הם ואחרים ביצעו את הרצח של בר כהן, בניגוד לטענת עד המדינה בתיק ארגון מוסלי אשר ייחס את הרצח לנאשמים אביאל וואהל וליאור גרינברג.

העדות הזו בכלל טרפה את הקלפים. המדינה אשר מחקה מתיק ארגון מוסלי את האישום על רצח בר כהן, מודה למעשה בחוסר האמינות של עד המדינה המרכזי באישום הזה, אבל היא מתעקשת לדבוק בעדויותיו על מעשי רצח באישומים האחרים (פרנקו וסמרה). עכשיו הסנגורים דרשו לקבל את חומר החקירה החדש, לטענתם, כל פריט חקירה ובדל ראיה אשר מתייחס לעדויות של שני עדי המדינה בתיק 1131, הוא רלוונטי לנאשמים בתיק ארגון מוסלי.

אגב, דרישות דומות מתחילות להתקבל מהסנגורים בפרשה 1131, שם מבקשים להסתמך על עדויות עד המדינה בתיק ארגון מוסלי, על רצח בר כהן, כדי לנקות מאשמה את אלה שעדי המדינה בתיק אברג'ל ב' מייחסים להם את הרצח של בר כהן. התבלבלתם? שני המשפטים עדיין לא יצאו לדרך.   

anu bero tush 201 201 nir roi tushtush 200 200
עד מדינה ארגון מוסלי עד מדינה ארגון אברג'ל ב'

מיד לאחר שנודע על כפל העדויות באופן רשמי, והודעה על כך נמסרה לבית המשפט מהפרקליטות, לרבות הודעה על מחיקת האישום בתיק רצח בר כהן, רמזו השופטים כי התעוררה בעיה חמורה וספק אם יש מקום להמשך המשפט. הרמז הזה נותר במישור הלא פורמלי בלבד, הגם שבעקבותיו פתיחת הדיונים בתיק נדחתה לתקופה ארוכה.

בינתיים, הסנגורים הגישו בקשה מיוחדת לבית משפט מחוזי כדי לקבל את חומרי החקירה הרלוונטים להם מפרשה 1131. השופטת לימור מרגולין-יחידי קיבלה את הבקשה במגבלות מסויימות, שעל הפרשנות שלהן ניטשת כעת מערכה נוספת בין הסנגורים לבין התובעת במשפט, עו"ד קלאודיה בלינקה.

המחלוקות הללו הובילו למבוי סתום במשפט, וככל הנראה גם להחלטת השופטים לסיים את החלק שלהם בסאגה הזו. אמנם האינטרס של ההגנה הוא שהרכב השופטים הזה ימשיך במלאכה, שכן הם נחשפו מקרוב למניפולציות של עד המדינה, המשטרה והפרקליטות, אבל ראש ההרכב, השופטת דותן, אמורה לפרוש בעוד שנה וחצי ונראה כי היא לא מתכוונת להאריך את מועד הפרישה רק כדי "להסתבך" עם התיק הזה לכבוד סיום הקריירה שלה. 

מכאן נוצרה הפנייה לסגן הנשיא קרא, אבל גם הוא נתון במצוקה קשה של הרכבי שופטים מנוסים במגה תיקי פשע החמורים שמתנהלים במחוזי תל אביב, ודי אם נזכיר את פרשה 512 על הסתעפויותיה, פרשה 1131 שמתייחסת למספר מעשי רצח, או את תיק ארגון לה פמיליה.

כך, מצד אחד משפט ארגון מוסלי אינו מתנהל, ומצד שני אין חזרה מכתב האישום. הנאשמים עצורים שנתיים, מחודש אוגוסט במעצר בית עם אזיק אלקטרוני, סיטואציה שלא תוכל להימשך לנצח. במקביל, עד מדינה הכי בעייתי של מדינת ישראל מאז ומעולם, ממשיך לעולל צרות לסוללת הבלשים והשוטרים שמאבטחים אותו 24 שעות ביממה, מחשש לחייו אבל גם מחשש לחיי אחרים שהוא עשוי לפגוע בהם. ואם בזה לא די, הוא מציג עוד ועוד דרישות כספיות למימון חייו וחיי משפחתו במסתור, ואת החשבון התופח מחודש לחודש הוא מגיש לראשי הפרקליטות במחוז תל אביב, כי עם בכירי המשטרה במחוז הוא כבר סיים לדבר.

הסנגורים המייצגים בתיק הם: עו"ד יורם שפטל, עו"ד משה שרמן, עו"ד ירום הלוי, עו"ד משה יוחאי, עורכי הדין דורון נוי ויהלי שפרלינג, ועורכי הדין תמיר סננס ושחר חצרוני.

תגובות

תגובת פרקליטות מחוז תל אביב: "הטענות בדבר הסיבות שעמדו לכאורה בבסיס החלטת הרכב השופטת דותן בדבר העברת התיק למותב אחר הינן חסרות כל שחר. אכן, בין הצדדים בתיק קיימות מחלוקות בדבר היקף חומרי החקירה וחובת הגילוי, אלא שלאחר דיונים בפני השופטת מרגולין-יחידי דחה בית משפט בצורה מפורשת את מרבית טענות ההגנה וקיבל את עמדת הפרקליטות, לפיה היקף חומרי החקירה מפרשה 1131 אותם יש להעביר להגנה בתיק מוסלי הינו מצומצם בהרבה מכפי שטענו הסניגורים. בהמשך לכך נקבע כי הפרקליטות עמדה בחובותיה בנוגע להעברת חומרי החקירה להגנה.

"נושא זה גם נדון במסגרת דיוני הארכת מעצרם של הנאשמים בפיקוח אלקטרוני בבית משפט העליון שהורה כי יש לעשות כל מאמץ על מנת לקדם את שמיעת התיק ולקבוע מועדי הוכחות בהקדם האפשרי. מעבר לכך, בכל הנוגע לטענות המופנות כלפי השיקולים שעמדו בבסיס החלטת ההרכב, יש לפנות לדוברות הנהלת בתי המשפט, שכן בהחלטת ביהמ"ש לא נכתב דבר וחצי דבר שיכול ללמד על "מבוי סתום" כפי שנוסח בשאילתא."

תגובת דוברת מערכת בתי המשפט: "התיק המכונה תיק ארגון מוסלי, הועבר לכבוד סגן הנשיא קרא, על מנת שימנה מותב אחר, לאור תאריך פרישת כבוד השופטת דותן בחודש אוקטובר 2018. העיכובים בבירור התיק מקורם בהתפתחות שחלה עם גילוי פרשת 1131, שחלקים ממנה משליכים על ענייננו. אכן התגלעו מחלוקות בין הצדדים באשר להיקף גילוי חומרי חקירה, אולם ניתנה ביום 8.3.17 החלטה על ידי כב' השופטת מרגולין יחידי, אשר תחמה את מועד גילוי החומר והיקפו".

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement