פוסטה - רוזנשטיין על דוכן העדים ב-512: "יצחק אברג'ל נישק לי את הראש"

רוזנשטיין על דוכן העדים ב-512: "יצחק אברג'ל נישק לי את הראש"

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

הזאב סירב אמנם להרחיב בחקירה הראשית והוכרז עד עוין, אבל בחקירת הנגדית של הסנגורים הוא סיפק אמירות המלמדות על מערכת היחסים מול ארגון אברג'ל ועל קו ההגנה המסתמן: בניגוד לדברים שמסרו עדי המדינה רוזנשטיין לא הגיע לצ'יינג' ברחוב יהודה הלוי בימים שלפני הפיצוץ הגדול

rozenshtein 512
זאב רוזנשטיין בבית המשפט

עשרות אנשים ואנשי תקשורת הגיעו לבית המשפט המחוזי בתל אביב כדי לשמוע את עדותו המסקרנת של זאב רוזנשטיין במשפט נגד חברי ארגון אברג'ל בפרשה 512, אשר נאשמים בשני נסיונות החיסול של רוזנשטיין בשנת 2003. 

באופן יוצא דופן, אנשי יחידת נחשון של שב"ס הכניסו אותו לאולם עוד לפני פתיחת הדיון, ככל הנראה לפי הוראות "מלמעלה", כדי שהמעמד המנצח מבחינת התביעה יונצח בתמונות בכל כלי התקשורת. על פניו נראה שגם הרכב השופטים שיתף פעולה עם הסיטואציה, שכן הצילומים מבוצעים כיום באישור בית המשפט בלבד.

רוזנשטיין עצמו נראה נבוך וביקש מלכתחילה לפטור אותו מהעדות, אבל בקשתו נענתה בשלילה. בקרוב הוא אמור לעמוד בפני ועדת השחרורים, והוא חושש מכך שהסיקור התקשורתי המורחב של עדותו יחזיר לכותרות את התדמית שלו מלפני 15 שנה, ויפגע בסיכויים שלו מול דייני ועדת השחרורים.  

כבר בתחילת הדיון, התובע ניסים מרום ביקש מרוזנשטיין לנסות ולשחזר את נסיונות החיסול שהוא חווה בגני התערוכה וברחוב יהודה הלוי בעיקר, אבל גם את שני נסיונות החיסול ליד מסעדת "קשת" בתחנה המרכזית ובכניסה למלון הילטון בתל אביב. רוזנשטיין סירב בנימוס והציע לתובע להגיש לבית המשפט את רישומי החקירות שלו במשטרה סמוך למועדי האירועים הללו.

עו"ד מרום, שהתכונן לתרחיש הזה שאלה מה מפריע לרוזנשטיין לחזור בבית המשפט על עדויותיו במשטרה,  ותהה אם הוא יסכים להעיד במידה והאולם יפונה מהקהל, ואפילו אם יסכים להעיד במידה והעדות תידחה עד לאחר שעניינו יידון בפני ועדת השחרורים. "אין טעם, כי אין לי מה להוסיף ואני גם בקושי זוכר", אמר רוזנשטיין והחל לחזור שוב ושוב על המנטרה, "כל מה שהיה לי לומר אמרתי במשטרה בזמן אמת ואתה מוזמן להגיש את זה לבית המשפט...".

כאשר רוזנשטיין הכריז, "אין לי סכסוכים", התובע מרום הודיע כי אין לו ברירה אלא להכריז על רוזנשטיין עד עויין, מה שמאפשר את הגשת עדויותיו במשטרה לשופטים אבל פוגע באמינות שלהן עקב סירובו לחזור ולהעיד בבית המשפט. בהמשך לכך הוא גם עבר בעצמו לחקירה נגדית של העד.

התובע מרום: "שי אברג'ל, הבן של מאיר, ניסה לחסל אותך ביציאה ממסעדת קשת, זוכר?".

רוזנשטיין: "כל מה שהיה לי אמרתי במשטרה".

התובע הקשה עליו: "מאז גייסת ארבעה מאבטחים".

רוזנשטיין שתק.

התובע: "ביולי 2003 עמדת בגני התערוכה עם אדם בשם דוד יוסף ורכב התפוצץ...".

רוזנשטיין המשיך לשתוק, ובשלב הזה אחד מהסנגורים במשפט, עו"ד יורם שפטל, התנגד לקו החקירה וטען כי החקירה הנגדית של התובע לא נועדה לסייע למשפט אלא היא "הצגה שנועדה לשרת אינטרסים של התביעה בתקשורת". השופטים דחו את ההתנגדות זו, ועו"ד מרום המשיך בחקירה הנגדית. רוזנשטיין עמד על סירובו להשיב, מלבד תשובה אחת קבועה: "כל מה שהיה לי להגיד אמרתי למשטרה".

אחר כך הוסיף: "אין לי סכסוכים".

התובע: "אמנם אתה טוען שאין לך סכסוכים, אבל במשטרה אישרת שאתה מכיר את משפחת אברג'ל מהעיתונות....".

מרום ציטט מעדותו של רוזנשטיין במשטרה, והוסיף שאלה קצרה: "מכיר גם לא מהעיתונות?".

רוזנשטיין: "כן".

מרום: "אז מה ההיכרות?".

רוזנשטיין: "ידידותית".

מרום: "תסכים איתי שלפי העדות שלך במשטרה אתה מסתיר דברים?".

רוזנשטיין: "מה אני, משה נוסבאום? אני לא פרשן".

מרום: "דוד ארביב וקובי סידי מוכרים לך?".

רוזנשטיין: "כל מה שהיה לי מסרתי במשטרה".

מרום: "הם מספרים ויספרו על מפגשים שלך עם אברג'ל".

רוזנשטיין: "כל מה שהיה מסרתי למשטרה".

בשלב הזה, השופטת ניסתה לרמוז לרוזנשטיין שידבר, ואילו התובע מרום אמר לו: "אתה יודע שיש מניע לכל הדבר הזה".

 רוזנשטיין: "כל מה שהיה אמרתי במשטרה".

לאחר שהתובע נואש מהעד החל לחקור אותו עו"ד שמשון וייס מהסנגוריה הציבורית, שחזר לייצג את אברג'ל: "אתה אומר שאין לך סכסוכים... אבל היו לך מאבטחים... האם אתה מאשר שאותם מאבטחים היו איתך עוד קודם לכן...?

רוזנשטיין: "יכול להיות, אני לא זוכר".

וייס: "תאשר לי בבקשה שאתה לא משתף את המאבטחים שלך בשום דבר...".

רוזנשטיין: "ברור".

וייס: "האם נכון שישבת בכלא עם ישראל אוזיפה ושמעון סבח (חברי ארגון אברג'ל, א"ז)?". 

רוזנשטיין: "נכון... הם היו איתי בחדר ובאגף באיילון לפני כמה שנים...".

וייס: "תאשר לי בבקשה שיום לפני הפיצוץ בגני התערוכה אתה היית בחו"ל".

רוזנשטיין: "לא זוכר".

וייס: "הגיעו אליך חוקרים לתשאל אותך ואתה אמרת להם שאתה נוהג לשבור שגרה, זאת אומרת לא מגיע אף פעם להולמס פלייס למשל מאותה הכניסה".

רוזנשטיין: "הכל מופיע בעדות שלי במשטרה".

od marom nissim zeliger 200 200  od yohai moshe tomer 151   od vais shimshon200
 עו"ד ניסים מרום  עו"ד משה יוחאי  עו"ד שמשון וייס

הסנגור של מאיר אברג'ל, עו"ד משה יוחאי, חוקר את רוזנשטיין: "תאשר לי בבקשה שלפני הפיצוץ ביהודה הלוי היית עצור על דוד אטיאס... שבוע... מעצר מתוקשר... האם מאז ששוחרת אז היית ביהודה הלוי? כי יש עד שטוען שהוא ראה אותך ביהודה הלוי לפני כן. ככל שידוע אתה שוחררת למעצר בית בתיק של אטיאס, האם קיבלת שחרור מיוחד לשם כך?".

רוזנשטיין: "לא דובים ולא יער... אם מישהו אומר שהוא ראה אותי בתאריכים האלה זה לא הגיוני".

יוחאי: "חששת אז מאוד מאדם בשם שמעון".

רוזנשטיין: "לא חושש מאף אחד... חושש רק מאלוהים".

יוחאי: "את ש"כ אתה מכיר?".

רוזנשטיין: "לא יודע".

יוחאי: "את שמעון זריהן מכיר?".

 רוזנשטיין: "לא מכיר".

יוחאי: "ש"כ הוא עד מדינה ואילו שמעון זריהן יש לו חסינות, אז אתה יכול לספר".

התובע מרום התנגד לתיאור הזה ואמר כי לזריהן אין שום חסינות מהפרקליטות: "הוא קיבל קיבל חסינות רק בכל הקשור לעדות עד מדינה אחד, הנתנייתי, לא של יתר העדים". 

יוחאי: "תמסור לנו מה ההיכרות שלך עם ש"כ".

רוזנשטיין: "לא מכיר אותו".

יוחאי: "מה הקשר שלך עם מאיר אברג'ל?".

רוזנשטיין: "אנחנו ביחסי ידידות עד עכשיו".

וייס: "תאשר בבקשה שעד המדינה דוד אטיאס העליל עליך שאתה ביקשת לחסל את שי ואת מאיר ואת יצחק אברג'ל".

רוזנשטיין: "אטיאס העליל עליי, אבל המשטרה עשתה לו תרגיל ואז הוא התבלבל והתיק שלו קרס".

וייס: "אז כל הסיפור היה מצוץ מהאצבע?".

רוזנשטיין: "בדיוק".

בהמשך לשאלות של עו"ד יוחאי, גם עו"ד ניר אלפסה המייצג את אהרון סוסן, הראה כי בעדותו במשטרה טען רוזנשטיין כי חודש לפני הפיצוץ ביהודה הלוי הוא לא הגיע לשם.

רוזנשטיין השיב: "אם זה מה שאמרתי במשטרה".

התובע מרום התערב וביקש מרוזנשטיין להיזכר בכך שיומיים לפני הפיצוץ הוא נפגש מעבר לכביש, מול הצ'יינג', עם "אדם מסוים, חבר שלך, בשעות הערב".

רוזנשטיין: "אם כך אמרתי אז זה מה שהיה... אבל אני זוכר שהייתי עצור על אטיאס ואז במעצר בית.. זה מה שאני זוכר...".

מרום: "11 נובמבר 2003 זה היה הפיצוץ האחרון סביבך...".

רוזנשטיין לא ענה.

התובע ביקש לחדד את הסוגייה של היחסים עם אנשי אברג'ל וביקש לוודא כי הוא ישב באותו החדר עם אוזיפה וסבח בשנת 2008 ולא בשנת 2004 סמוך לנסיונות החיסול שלו.

רוזנשטיין השיב: "זה נכון".

עו"ד אלפסה: "בעדות שלך במשטרה אחרי הפיגוע ביהודה הלוי אמרת שזה אולי פיגוע פח"עי, האם זה מה שחשבת?".

רוזנשטיין: "נכון".

עוד וייס ביקש לשאול על מערכת היחסים של רוזנשטיין עם יצחק אברג'ל סמוך למועדי האירועים שעל הפרק, ורוזנשטיין השיב על כך: "לא היו ביננו יחסים עסקיים, היינו בקושי מכירים. אני הייתי בקשר ידידותי עם אחיו, מאיר... ופעם פגשתי את יצחק באירוע של מאיר, בר מצווה, ברית, לא זוכר, הוא נישק לי את הראש. היה בינינו כבוד".

התובע מרום מיהר להתערב: "זה היה אירוע של שי אברג'ל, הבן של מאיר אברג'ל... זה שלקח חלק בנסיון חיסול שלך עם אקדחים ביציאה ממסעדת קשת".

עו"ד יוחאי התקומם על השאלה המנחה: "מי קבע שזה היה באירוע של שי אברג'ל הבן של מאיר, שי היו היו בן 45 ואז הוא היה בן 27 בלבד, והתובע מכניס כאן לפרוטוקול כאילו זו היתה הבר מצווה של שי".

יו"ר ההרכב השופטת גיליה רביד נזפה בסנגור יוחאי על ההערה, מה שהוביל את מאיר אברג'ל להתפרץ ולדרוש מהשופטים "לתת תשומת לב חיובית גם להערות של הסנגורים... מה גם שיש בהן כדי להפוך את הקערה על פיה".

התובע מרום התעקש על המילה האחרונה של האירוע בפרוטוקול: "חשוב להדגיש שאירוע הנשיקה של יצחק אברג'ל לזאב רוזנשטיין היה לפני אירועי נסינות החיסול".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement