פוסטה - ערן מלכה: "שקלנו להפעיל את רונאל פישר כסוכן שיקליט לקוח שלו"

ערן מלכה: "שקלנו להפעיל את רונאל פישר כסוכן שיקליט לקוח שלו"

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

מלכה סיפר על דוכן העדים כיצד הכיר את פישר, "רונאל בכה ואמר שהוא התרגש מהקשר שהתפתח בינינו וביקש לשמור על הקשר הזה" * ביום הראשון לעדותו סיפר מלכה גם על הקומבינה הראשונה: הוא ופישר סחטו 77 אלף אירו ממנכ"ל מע"צ שי ברס על חקירה שלא היתה 

malka eran arutz 10 330 278 
 ערן מלכה

בית משפט המחוזי בירושלים שמע היום (20.2) את היום הראשון בעדותו של קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, במשפט המתנהל נגד רונאל פישר, רות דוד והנאשמים האחרים. למרות שמדובר באחד המשפטים הדרמטים של המדינה בשנים האחרונות, שבו למעשה עומדת לדין מערכת אכיפת החוק בכבודה ובעצמה, העדות נשמעה באולמו הצר מלהכיל של השופט משה סובל. סוללת עורכי הדין יושבת שם בצפיפות רבה מדי, נטמעת בקהל, וגם הנאשמים הרבים יושבים במפוזר כל אחד בפינה אחרת של האולם, בין שורות הקהל, מחליפים רשמים עם עיתונאים במהלך עדותו של עד המדינה הראשי בתיק.

מלכה סיפר על ההיכרות הראשונית שלו עם עו"ד פישר אשר ייצג איש עסקים, בשם יהושע לובינסקי,  שהגיש תלונה ליחידה הכלכלית נגד ראש עיריית ראשון לציון דאז דב צור, ונגד היועץ המשפטי של העירייה דאז עו"ד רועי בר.  לדברי מלכה, "הסנגור פישר הביך את החוקרים ב"כל מיני פריטי מידע שמסר להם על הנעשה בתיק, כנגד המתלונן יהושע לובינסקי והנחקרים,  עד כדי כך שכחוקרים שקלנו להפעיל אותו כסוכן שיקליט את הלקוח עצמו". לדברי מלכה, "בשלב מסוים הלקוח קלט שפישר ממש נע לצד החוקרים, אז הוא פיטר אותו".

לפי העדות של מלכה, בעקבות הפיטורים שלו מהתיק פישר התקשר למלכה ואמר לו, כי "הוא התרגש ממש מהקשר שנפתח בתיק הזה. הוא אפילו אמר לי: 'ממש בכיתי בלילה מהתרגשות... הייתי רוצה שנשמור על קשר בינינו'... ואז גם אני התרגשתי. כי מבחינתי פישר היה כוכב טלוויזיה שהכרתי מ'עשרת הדיברות'... כל החוויה מולו גרמה לי להעריץ אותו, והוא מבחינתו ידע לעטוף אותי בתשומת לב וככה התפתחה אצלי ההערצה אליו".

מלכה הוסיף וסיפר כי כאשר הקשר התפתח "התחלנו לדסקס כל מיני סיפורים, על על עבודה ומשפחה של שנינו... היינו נפגשים אצלו בבית ובמשרד... לא הדלפתי לו פרטים ספציפיים מתוך כוונה להדליף אלא שיתפתי אותו בנעשה בעבודתי... אולי התרברבתי... וזה כלל פרטים על חקירות מסוימות, חלקן אפילו סמויות... כך למשל שיתפתי אותו בחקירה של קובי כחלון, ממלא מקום ראש עיריית ירושלים לשעבר (אח של שר האוצר, א"ז) שנחקר כחשוד בעבירות תכנון ובנייה...".

 od fisher ronel 331
 עו"ד רונאל פישר

מלכה סיפר בעדותו איך באחת השיחות בינו לבין פישר על בני משפחה שלו, שאת מהותן הוא לא יכול לפרט בגלל צנעת הפרט, פישר סייע לו. "אני מודה לו על כך", אמר הקצין לשעבר והזיל דמעה על דוכן העדים.

לאחר מכן סיפר מלכה שקובי כחלון אמר לו בחקירתו, כי "יש איזושהי חקירה של חבר שלו יאיר ביטון ואם אפשר לעזור לו... אם צריך יש לי ידידה שהיתה פרקליטה בכירה מפרקליטות המדינה... והיא גם יכולה לעזור בעניין הזה... היא יושבת בקומה 10 במגדל בסר והיא חברה טובה של עו"ד רונאל פישר... הרגשתי לו נוח כי חשבתי שפישר סיפר לו עלינו...

"לגופו של עניין, כחלון אמר לי שנעשה לו מעשה דרייפוס... הוא אמר שהוא שוחח על זה עם מני יצחקי שהוא ידידו האישי... ושיצחקי ביקש ממנו לומר את זה בפתיחת החקירה שלו... תראו, יצחקי הוא היום ראש אח"מ, ובתקופה אליה התייחס כחלון יצחקי היה ראש להב 433. אז דיווחתי למפקד החקירה אלון גרוסמן על כך שכחלון דיבר על מני יצחקי ועל כך שכחלון דיבר איתו על איזה פרקליטה... אבל הסתרתי את הקשר לרונאל פישר...".

בהמשך סיפר מלכה ש"קיימנו שיחה במשרד של רונאל פישר בעקבות העדות של כחלון... שאלתי את פישר אם הוא שלח את יאיר ביטון לכחלון והוא אמר לי כן... 'אז מה, רצינו לעשות כמה גרושים'. כעסתי, אבל הוא הרגיע אותי והזמין אותי לאיזה ערב אחר נעים יותר וככה עברה גם המבוכה הזו...".

מלכה תיאר עוד ועוד אנקדוטות כאלה שבהן פישר חשף את הקשר בינהם בפני מקורביו, מה שהביך אותו מאוד אבל לא חסם את הקשר הפסול שנוצר בינהם. "חלפו כמה ימים ו-ע' (עדת המדינה) התקשרה אלי ואמרה שבמשרד נמצא הכתב גיא פלג, והוא שואל אם אפשר איזה סקופ על קובי כחלון... אני מאוד כעסתי והתקשרתי מיד לרונאל... כעסתי שהוא חשף אותי בפני העוזרת שלו במשרד, עדת המדינה ע'....".

כאמור, זה לא הפריע להתחממות היחסים. "היתה ביננו הרגשה של שותפים למשהו... הכרתי את החברים שלו... את רות דוד, את השופט גלעד נויטל, אותי זה מאוד הרשים... כבנאדם שהגיע ממקום מאוד ממוצע פתאום אני נחשף לרונאל ולמילייה הזה שלו... האליטה... נורא נמשכתי לשם... זו היתה הדלת אל החיים האחרים שתמיד חלמת שיהיו לך ולא היו לך... לצערי".

shay brs 
 שי ברס

הקומבינה על שי ברס מחברת מע"צ

כמעט כל סיפור חדש פתח העד מלכה באמירה, "טוב, נו, שוב יושבים ושותים ומדברים.. משפחה, עבודה... אני מספר לו כל מיני פרטים ואני כבר בקשר גם עם ע', שהיא נהיתה שותפה לשיחות האלה במשרדו... בשלב מסוים שכנעתי את רונאל לשרדג את הטלפון שלו לסמארטפון, כדי שנוכל לתקשר בוואטסאפים... ואפילו ביקשתי שיעלה אפליקציית טיימר כדי שנוכל לתקשר בלי חשש להאזנות... באחת השיחות דיברנו על איזה חקירה של חברות דלק ותשתיות... וחברות ממשלתיות... ואז אני מספר לו על רכילות ששמעתי, על בדיקה של מבקר הפנים של מע"צ בעניינו של מנכ"ל מע"צ דאז, שי ברס....

"רונאל ישר אמר, 'אה? מחר אני מביא אותו אלי למשרד'. לא זוכר איך הגבתי אז... אבל רונאל שאל גם אם יש לו כסף... ואני אמרתי לו כן, יש לו הרבה כסף בגלל שהוא גם איש עסקים, לא רק בגלל התפקיד הציבורי שלו.

"כבר אז היה לי ברור שהוא הולך לפגוש את שי ברס ולהזהיר אותו מפני חקירה שעוד לא קיימת בכלל במשטרה... רונאל באמת עדכן אותי בזה ובהמשך הוא ו-ע' עדכנו שברס היה אצלם במשרד... רונאל אמר שהוא מתכוון לשכור מכונית מאזדה שכאילו תעקוב אחרי ברס, ואז הוא ידווח לברס שהמשטרה בעקבותיו וגם יציין את הרכב שלהם, המאזדה... כדי שהוא יבין מה קורה...

"כעבור כמה ימים אני מגיע למשרדו, יושבים אני ורונאל והוא אומר לי 'בואנה, המאזדות עבדו... ואז הוא רץ להביא משהו מהחדר, יש כאן שקיות'. שאלתי 'כמה', רונאל אמר: 'ביקשתי 100 אלף דולר והוא הביא את זה באירו...'. ע' פרשה את הכסף בחבילות על הספה במשרד. היו שם 77 אלף אירו... רונאל אמר: 'מה שתגיד, הכל שלך'... מאוד התרגשתי... התחלקנו חצי חצי, 36 אלף כל אחד ו-5,000 נתתי ל-ע'... זה נראה לי הוגן... וגם כדי שיהיה לה מה להפסיד... רונאל הזהיר את ע' שלא תשתולל עם הכסף בקניות של מותגים".

shofet sovel moshe 
 השופט משה סובל

בשלב הזה מלכה ביקש להתייחס לתחושותיו בזמן ביצוע העבירה, ובזמן שהוא מדבר באולם. "גם אם לא יאהבו לשמוע את זה כמה אנשים כאן... אני לא אהבתי את עצמי שם... אבל נכנעתי לזה והלכתי עם זה הלאה... ניטרלתי את התחושות האלה של עצמי... הכחשתי, אמרתי לעצמי שבעצם אין פה ביג דיל, כי הרי אין באמת חקירת משטרה. אמרתי לעצמי שזה לא כל כך נורא אבל זה רק מה שאמרתי לעצמי... ברור שזה לא היה מעשה שנכון לעשות".

לאורך כל הדיון היו כמה מחלוקות בין צוותי הפרקליטות על נוסח השאלות, ועל הדיוק של הציטוטים מתמלילי החקירות ושיחות הריענון בפרקליטות. לעיתים אף היה נדמה שהפרקליטות מאחור ממש מתנגדות לשאלות של התובעת הראשית בתיק, עו"ד קרן אלטמןכך למשל כאשר העדות עברה לשלב השני של הקשר עם ברס, שנה וארבעה חודשים אחרי התרגיל הראשון והעברת הכסף.

מלכה: "בתקופה ההיא החלה חקירה על שני קבלנים שקשורים למע"צ ושי ברס... ואז אני מבין שיש פה בעיה... כי ברס כבר שילם... אז התקשרתי לרונאל ואמרתי לו שיש בעיה.... כי מה שהיה אצל מבקר הפנים של מע"צ בזמנו הגיע עכשיו גם לחקירת משטרה, דרך חקירת שני הקבלנים, שהחלה בדיקה בעניינם.

לשאלת השופט משה סובל, איך הוא ידע שמדובר בחקירה שצפויה אם היה מדובר אז רק בבדיקה, השיב מלכה: "החקירה היתה כזו שנראה כאילו זה באמת הולך לגדול. ואז רונאל אמר שהוא יסדר את זה... הוא הזמין את שי ברס לשיחה כדי להסביר איך זה שהוא שילם ובכל זאת יש חקירה... החלטנו שנספר לו כאילו יש משהו חדש וזה לא על מה שהוא שילם כבר... אז אני התחלתי להמציא כל מיני שמות מהחקירה לכאורה... 10 אחוז היה אמת ו-90 אחוז פשוט המצאתי, שמות.. פרטים... סיפורים... ושלחתי לרונאל... אבל רונאל אמר שזה לא מספיק.... הוא אמר לי 'חסרה דרמה בסיפור, תרים את הדרמה...'. אני הגשתי להם מסמך עם הפרטים ואילו ע' ממש ערכה את המסמך שהגשתי, היא העבירה אוו לעיוני אבל אני כבר לא הספקתי לראות כי בדיוק אז התפוצץ הסיפור של אלון חסן.. ועד היום אני לא יודע אם המסמך חדשות הזה עבר לברס בסוף".

od felus lia 150  od golan yair  od hadad amit   
 עו"ד ליה פלוס  עו"ד יאיר גולן עו"ד עמית חדד  

את פישר מייצגים עו"ד עמית בר ועו"ד ליזי שובל בר מטעם הסנגוריה הציבורית.

את רות דוד מייצגים עו"ד ד"ר נחשון שוחט ועו"ד יאיר גולן

את יאיר ביטון מייצגים עו"ד איתן פלג ועו"ד אסף גולן.

את שי ברס מייצגת עו"ד גליה כהן.

את האחים אביב ויוסי נחמיאס מייצגים עו"ד ד"ר וינרוט, עו"ד עמית חדד ועו"ד ליה פלוס.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement